Strona główna » News » Podczas debaty kandydatów na burmistrza zapytano czy są za połączeniem miasta i gminy Bochnia

Podczas debaty kandydatów na burmistrza zapytano czy są za połączeniem miasta i gminy Bochnia

W poniedziałek, 27 października, w Hotelu Sutoris odbyła się debata kandydatów na burmistrza miasta Bochnia. Debatę, będącą częścią projektu pn. „BOCHNIANIE WSPÓŁDECYDUJĄ”, zorganizowała bocheńska fundacja „Salina Nova”. Składała się ona z trzech części. Poniżej przedstawiamy trzecią część debaty, która polegała na zadawaniu kandydatom na burmistrza pytań przez mieszkańców Bochni.

Maciej Fischer, który jest radnym miejskim, zadał pytanie czy obecni na debacie kandydaci są za w miarę szybkim połączeniem gminy Bochnia i gminy miasta Bochnia oraz czy będą to w swoich pierwszych działaniach próbowali to uskutecznić.

Uważam, że gminę Bochnia należy podzielić, przyłączyć w częściach do innych gmin, a w częściach przyłączyć ją do miasta Bochnia, żeby to miało pewną logikę. Nie może być tak, że gmina Bochnia jest wykrojona w sposób ageograficzny kompletnie na mapie powiatu bocheńskiego, bo została tak kiedyś stworzona. W takiej kwestii trzeba zaprosić mieszkańców. To oni mają zadecydować: mieszkańcy gminy Bochnia i miasta Bochnia czy według określonej koncepcji chcą takiego połączenia. A więc musi odbyć referendum i ich decyzja w tej kwestii – odpowiedział Aleksander Rzepecki (KWW Nasza Wspólna Sprawa).

Co do kwestii połączenia miasta i gminy mam mieszane uczucia. Chcąc przedstawić tę propozycję szerokiemu ogółowi, podejrzewam, że należałoby to poddać pod referendum. Należałoby to przygotować perfekcyjnie, jakie byłyby zasady połączenia, jak to ma funkcjonować i jak będzie wyglądało łączenie – czy całą gminę, czy tylko część. Natomiast uważam jedną rzecz, którą należałoby zrobić w mieście, ale i w całej Polsce, bowiem jestem sympatykiem likwidacji powiatów. Powiaty jako organizacje powstałe nie tak dawno właściwie przejęły 3 funkcje, które świadczą usługi obywatelom. To są architektura, komunikacja i geodezja. Uważam, że te funkcje mogą zupełnie realizować i wykonywać jednostki typu gmina i miasto – mówił Edward Sitko (KWW Bochnianie – w jedności siła).

Nie chodzi o to czy ktoś jest za, tylko to jest perspektywa i przyszłość. Myślę, że tego nie unikniemy. Bardzo bym prosił, by kontrkandydaci niearbitralnie członkowali tą gminę na części, ponieważ gmina to jest wspólnota mieszkańców, to jest wspólnota historyczna, gospodarcza i to jest zupełnie nieelegancko mówić, że część tutaj doklejamy, a inną część gdzieś indziej. Miasto za lat 10, 20 czy 50 nie będzie miało żadnych perspektyw rozwoju inwestycyjnego, gospodarczego. Już w tej chwili brakuje miejsc, terenów inwestycyjnych, nie tylko na budownictwo indywidualne, ale również przemysłowe. Strefa Aktywności Gospodarczej też za chwilę będzie już za ciasna. Rząd preferuje połączenia samorządowe. Za takim połączeniem jest bonus w postaci 100 mln zł na inwestycje. Tak się zdarzyło w Zielonej Górze, gdzie miasto i gmina połączyły się. Stało się to tylko i wyłącznie w drodze referendum, zarówno w mieście, jak i gminie. Taką dyskusję na temat połączenia trzeba rozpocząć. Już w tej chwili widzimy, że zupełnie bez sensu są 2 firmy komunikacyjne, 2 firmy wodociągowe, w gminie są miejsca w przedszkolach, w mieście brakuje. Tych problemów jest coraz więcej i taką dyskusję trzeba rozpocząć – stwierdził Stanisław Bukowiec (KWW Bochnia i Ziemia Bocheńska Razem).

Ja nie chciałbym się wypowiadać drastycznie czy chcemy przyłączyć, czy rozebrać, chcemy to zrobić racjonalnie. Jeżeli państwo zdecydujecie, że faktycznie trzeba gminę Bochnia przyłączyć, to trzeba by było się zastanowić w jaki sposób. Na mapie to wygląda w taki sposób, że nawet ja nie chciałbym używać słowa, do czego to jest podobne. Myślę, że o tym powinni zdecydować mieszkańcy poprzez referendum. Z przykładu widać, że gminy miejsko-wiejskie lepiej działają – wyraził swoje stanowisko Radosław Macoń (KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke).

Materiał TV jest zapisem zawierającym odpowiedzi kandydatów na włodarzy Solnego Grodu na pytanie dotyczące połączenia miasta z gminą Bochnia.

Czytaj również:
Gmina Bochnia: “Starosta wystraszył się prokuratora”;
Starostwo: “Wójt nie radzi sobie z budową kanalizacji”;
Starosta bocheński kontra wójt gm. Bochnia: Kto ma rację? – materiał TV;
Łącznik autostradowy oddany do użytku w 2017 r.? – galeria zdjęć;
Wójt gm. Bochnia: Starosta utrudnia budowę sieci kanalizacyjnej;
Starosta bocheński: Gminę Bochnia trzeba rozebrać:
Wójt gm. Bochnia: Powiaty należy zlikwidować;
Radny Maciej Fischer na sesji ws. budowy łącznika A4 z DK94;
Czy da się wykreślić ze studium konfliktowy wariant zjazdu z autostrady? – materiał TV;
Rada gm. Bochnia: należy zaprzestać kłamliwej propagandy ws. łącznika autostradowego;
Starosta bocheński nt. łącznika autostradowego;
Powiat i miasto ws. łącznika autostradowego: wójt blokuje budowę;
Wójt krytykuje miasto i powiat ws. łącznika autostradowego.

Zobacz także

Jeszcze do niedzieli można korzystać z basenu w Leksandrowej

Firma prowadząca w obecnym sezonie wakacyjnym basen w Leksandrowej uprzejmie informuje, że w związku z ...

1 komentarz

  1. Jeżeli Macoń zagwarantuje mi przyłączenie gminy do miasta to na niego zagłosuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code