Dwa dni koncertów, rodzinnych atrakcji, tradycji dożynkowych i wydarzeń sportowych – tak zapowiada się tegoroczne Święto Gminy Lipnica Murowana. Impreza odbędzie się w dniach 15–16 sierpnia za Dworem Ledóchowskich w Lipnicy Dolnej. Jednym z najważniejszych punktów programu będzie niedzielny koncert zespołu Kombii Łosowski. Nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych, rodzinnego rajdu rowerowego, turnieju szachowego oraz lunaparku.
Tegoroczne Święto Gminy Lipnica Murowana będzie miało szczególny charakter. Wydarzenie wpisuje się w obchody 700-lecia lokacji Lipnicy Murowanej, a przygotowany program łączy rozrywkę z lokalną tradycją, sportem i propozycjami dla całych rodzin.
Główne wydarzenia zaplanowano na sobotę i niedzielę, 15 i 16 sierpnia 2026 roku, na terenie za Dworem Ledóchowskich.
Sobota dla całych rodzin. Rajd, spektakl i zabawa z zespołem Lubię To
Pierwszy dzień rozpocznie się od propozycji dla miłośników dwóch kółek. O godz. 15:00 ruszy biuro organizacyjne IV Rodzinnego Rajdu Rowerowego „700 lat Lipnicy Murowanej”, natomiast start uczestników zaplanowano na godz. 16:00 z placu przy Dworze Ledóchowskich w Lipnicy Dolnej.
O godz. 18:00 przyjdzie czas na atrakcję przygotowaną specjalnie dla najmłodszych. Teatr KULTURESKA zaprezentuje spektakl „Bukiet Talentów”. Kolorowe przedstawienie ma być jedną z głównych rodzinnych propozycji sobotniego programu.
O godz. 19:15 przewidziano podsumowanie rajdu rowerowego i rozdanie nagród, a o godz. 20:00 rozpocznie się wieczorna zabawa pod gwiazdami z zespołem Lubię To.
Niedziela z tradycją dożynkową i koncertami
Drugi dzień Święta Gminy Lipnica Murowana rozpocznie się o godz. 14:00 mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej. Podczas nabożeństwa poświęcone zostaną wieńce dożynkowe.
Następnie uczestnicy przejdą w uroczystym korowodzie z wieńcami pod Dwór Ledóchowskich. Oficjalne otwarcie święta i powitanie gości zaplanowano na godz. 15:30.
O godz. 15:45 rozpocznie się Konkurs Wieńca Dożynkowego, któremu towarzyszyć będą tradycyjne obrzędy dożynkowe.
Muzyczna część niedzielnego programu ruszy o godz. 18:30 koncertem Lipnickiej Kapeli. O godz. 19:00 poznamy wyniki konkursu wieńców, a pół godziny później na scenie pojawi się zespół Tylko Folk.
Kombii Łosowski gwiazdą wieczoru
Największy koncert tegorocznego Święta Gminy rozpocznie się o godz. 21:00. Na scenie wystąpi Kombii Łosowski.
Publiczność będzie mogła usłyszeć zespół kojarzony z charakterystycznym elektronicznym brzmieniem i przebojami znanymi kilku pokoleniom słuchaczy.
Na tym jednak niedzielny wieczór się nie zakończy. O godz. 22:00 zaplanowano pokaz sztucznych ogni, który zwieńczy dwudniowe świętowanie.
Lunapark przez cały weekend
Dodatkową atrakcją będzie Lunapark Bastion, który będzie działał 15 i 16 sierpnia od godz. 14:00. Organizatorzy zapowiadają karuzele, kolejki, dmuchańce, autodrom i inne urządzenia zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.
Na terenie imprezy znajdą się ponadto stoiska gastronomiczne i handlowe oraz stoiska promocyjne. Przewidziano również degustację potraw oraz konkurs na wieniec żniwny publiczności.
Turniej szachowy o „Lipową Wieżę”
Świętu Gminy towarzyszyć będzie także wydarzenie dla miłośników szachów. W niedzielę, 16 sierpnia, w Wiejskim Domu Ludowym „Kasztan” w Lipnicy Dolnej rozegrany zostanie Turniej Szachowy o „Lipową Wieżę”, odbywający się pod patronatem wójta gminy Lipnica Murowana.
Rywalizację zaplanowano w grupie juniorskiej dla dzieci do 14. roku życia oraz grupie open, w której uczestnicy będą walczyć o główne trofeum.
Potwierdzanie udziału przewidziano od godz. 8:45 do 9:30, o godz. 9:45 odbędzie się odprawa techniczna i otwarcie turnieju, natomiast pierwsza runda rozpocznie się o godz. 10:00.
Święto Gminy Lipnica Murowana – program
Sobota, 15 sierpnia:
- 15:00 – otwarcie biura organizacyjnego IV Rodzinnego Rajdu Rowerowego
- 16:00 – start IV Rodzinnego Rajdu Rowerowego „700 lat Lipnicy Murowanej”
- 18:00 – spektakl dla dzieci „Bukiet Talentów” w wykonaniu Teatru KULTURESKA
- 19:15 – podsumowanie rajdu i rozdanie nagród
- 20:00 – zabawa pod gwiazdami z zespołem Lubię To
Niedziela, 16 sierpnia:
- 14:00 – msza święta z poświęceniem wieńców dożynkowych
- 15:15 – przejście zespołów obrzędowych z wieńcami pod Dwór Ledóchowskich
- 15:30 – oficjalne otwarcie Święta Gminy Lipnica Murowana
- 15:45 – Konkurs Wieńca Dożynkowego z obrzędami dożynkowymi
- 18:30 – koncert Lipnickiej Kapeli
- 19:00 – ogłoszenie wyników Konkursu Wieńca Dożynkowego
- 19:30 – koncert zespołu Tylko Folk
- 21:00 – koncert gwiazdy wieczoru – Kombii Łosowski
- 22:00 – pokaz sztucznych ogni
Święto Gminy Lipnica Murowana odbędzie się 15 i 16 sierpnia 2026 roku za Dworem Ledóchowskich. Organizatorami wydarzenia są Gmina Lipnica Murowana, Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej oraz parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej.
KBC24 Bochnia Powiat Region




