Na Komisji Rewizyjnej radni omawiali uchwałę, która dotyczy strefy płatnego parkowania na terenie Bochni. Opłaty za korzystanie z płatnego parkingu pozostają bez zmian, natomiast urzędnicy bocheńskiego magistratu zaproponowali, by pojazdy administracji publicznej miały możliwość bezpłatnego parkowania podczas wykonywania obowiązków służbowych. Stawka zerowa miałaby obowiązywać m.in. dla pojazdów z Inspektoratu Sanitarnego, Inspektoratu Nadzoru Budowlanego czy Państwowej Inspekcji Pracy.
W związku z proponowaną zmianą, wprowadzającą bezpłatne parkowanie dla samochodów administracji publicznej, na posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska zabrał głos radny Adam Korta, który wyraził obawy, że istnieje pewna niezgodność uchwały z ustawą o drogach publicznych.
Ja uważam, że te zapisy, które państwo proponujecie, są niezgodne z ustawą o drogach publicznych. Ustawa o drogach publicznych – artykuł 13 – mówi dokładnie, kto jest zwolniony z opłat w strefie płatnego parkowania. To powinno znaleźć odniesienie w tej uchwale bądź nawet nie powinno znajdować odniesienia, bo uchwała nie powinna powtarzać tego, co jest w ustawie – podkreślił Adam Korta.
Radny przytoczył fragment z ustawy o drogach publicznych odnoszący się do postoju pojazdów należących do administracji publicznej w strefie płatnego parkowania:
Art. 13.
1. Korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za:
1) parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania.
3. Od opłat, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2, są zwolnione:
1) pojazdy:
a) Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Służby Celnej, służby ratowniczej;
b) zarządców dróg;
c) Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także sił zbrojnych państw obcych, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, tak stanowi;
d) wykorzystywane w ratownictwie lub w przypadku klęski żywiołowej;
2) autobusy szkolne przewożące dzieci do szkoły.
Adam Korta jasno sprecyzował, że w polskim ustawodawstwie są już zapisy, które wskazują, kto jest zwolniony z opłat w płatnej strefie parkowania. Wystarczy tylko powołać się na te artykuły.
Radny przywołał także sytuację, kiedy został ukarany mandatem za brak bloczka parkingowego:
Miałem taki przypadek: byłem w delegacji [Adam Korta jest również dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w Bochni – przyp. red.] w Krakowie i zatrzymałem się w strefie płatnego parkowania. Otrzymałem mandat za brak uiszczenia opłaty za parking. Odwołałem się od tego mandatu i sprawę wygrałem. Przeproszono mnie i zwolniono z tej opłaty, z racji tego, że pojazd, którym się poruszałem, był pojazdem zarządcy drogi z Powiatowego Zarządu Dróg z Bochni w delegacji służbowej.
Adam Korta zaznaczył, iż należałoby poinstruować parkingowych i wyjaśnić im, kto tak naprawdę jest zwolniony z opłaty. Taka niewiedza powoduje, że parkingowi pobierają pieniądze od wyżej wymienionych organów administracji publicznej. Oczywiście, każdy samochód, który podlega takiemu zwolnieniu, musi posiadać odpowiedni identyfikator, stwierdzający, z jaką jednostką administracyjną mamy do czynienia.
Z kolei Katarzyna Gogola, naczelnik Wydziału Architektury, Gospodarki Komunalnej i Inwestycji w bocheńskim magistracie, zapewniła, że projekt uchwały został sprawdzony przez radcę prawnego, bo w innym przypadku nie zostałby tu skierowany. Jednak po wątpliwościach radnego Adama Korty zapewniła, iż urząd jeszcze raz sprawdzi czy uchwała została dobrze napisana.
Czytaj także:
– Administracja będzie parkowała za darmo? Radny: Powoli wracamy do komuny.
Hm, hm, pan radny na tych zdjęciach taki „ą-ę” widać że już się do kampanii szykuje
serduszko rysuje tym ułożeniem rąk czy jak:)
ten przemadrzaly radny niech nie poucza wszystkich do okola tylko lepiej zacznie najpierw od siebie gdyz to bardzo czesto jego sluzbowe dacia stoi na ZAKAZIE NA CHODNIKU PRZED STAROSTWEM!!!!!!!!