Prokuratura Okręgowa w Tarnowie podejmuje starania zmierzające do pozyskania środków finansowych koniecznych na zakup nieruchomości, na której w wyniku niezbędnej inwestycji mogłaby wybudować nową siedzibę Prokuratury Rejonowej w Bochni. Prokuratura Okręgowa w Tarnowie przekazała włodarzowi Solnego Grodu, iż jest zainteresowana zakupem terenu w obrębie Placu Bolesława Wstydliwego, na którym w chwili obecnej znajduje się parking. Jej zdaniem to miejsce byłoby odpowiednie dla bocheńskiej prokuratury ze względu na bliskość Sądu Rejonowego oraz samego centrum Bochni.
Obecnie bocheńska prokuratura jest jedyną jednostką w okręgu tarnowskim, która nie posiada własnej siedziby. Dzierżawiony aktualnie od Starostwa Powiatowego w Bochni lokal nie spełnia wymagań i standardów przewidzianych dla funkcjonowania tej instytucji.
Prokuratura Okręgowa, przystępując do szukania odpowiedniej lokalizacji dla nowej siedziby Prokuratury Rejonowej w Bochni, zwróciła się do bocheńskiego magistratu, aby przy współpracy władz samorządowych miasta Bochni razem wypracować jakieś propozycje lokalizacyjne.
Dlatego w tym celu w bocheńskim urzędzie miasta odbyły się dwa spotkania z przedstawicielami Prokuratury Okręgowej w Tarnowie oraz Rejonowej w Bochni. Urzędnicy magistratu przedstawili kilka propozycji dla nowej lokalizacji siedziby bocheńskiej prokuratury. Została zaproponowana zabudowana działka przy ul. Gejzy Bukowskiego 8 o powierzchni 17 arów. Budynek, który tam się znajduje, jest w bardzo złym stanie technicznym. Zamieszkuje go 6 lokatorów. Kolejną zaproponowaną nieruchomością był budynek na ul. Rynek 13, zamek żupny, który znajduje się przy ul. Regis 3 oraz nieruchomość przy ul. Rzeźnickiej 3.
Zdaniem Tomasza Kuca, naczelnika Wydziału Gospodarki Mieniem Komunalnym i Rolnictwa w Urzędzie Miasta Bochnia, najlepszą lokalizacją dla prokuratury w Bochni byłaby nieruchomość zlokalizowana przy ul. Rzeźnickiej 3.
Kamienica jest od kilku lat przeznaczona do sprzedaży. Ma powierzchnię prawie 450 m2. Spełnia te determinanty, które określiła prokuratura, czyli jest w bliskim sąsiedztwie sądu, jest możliwy do zrealizowania parking. Jednak po wizji lokalnej wraz z przedstawicielami prokuratury i urzędnikami UM okazało się, że powierzchnia nowego budynku prokuratury winna mieć co najmniej 800 m2 powierzchni użytkowej – mówił Tomasz Kuc na czwartkowym posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
Ostatecznie prokuratura z 4 przedstawionych przez magistrat propozycji wybrała inną lokalizację. Jest to plac przy ul. Floris, na którym znajduje się parking.
Na dzień dzisiejszy taka inwestycja zakładająca budowę budynku o kubaturze 800 m2 oraz parkingu dla prokuratury nie mogłaby być zrealizowana, ponieważ na placu przy ul. Floris obecnie znajduje się parking. W związku z podjęciem przez radnych miasta uchwały z końcem grudnia w sprawie przystąpienia do zagospodarowania przestrzennego terenu Bochnia „Śródmieście” istniałaby ewentualnie możliwość zmiany przeznaczenia tego terenu – poinformował Tomasz Kuc.
Głos sprzeciwu wyraził Bogdan Kosturkiewicz, który mówił, że w centrum musimy budować parkingi, bo tego potrzeba mieszkańcom. Nie likwidujmy parkingów w centrum miasta, bo tych parkingów jest za mało.
Ja również jestem przeciwny, by zmieniać charakter oraz kształt tego placu, jeżeli tam mamy parking. Pozbywanie się kolejnego parkingu w mojej ocenie jest bezmyślnością. Propozycje, które miasto przedstawiło między innymi nieruchomość przy ul. Rzeźniczej jest propozycją alternatywną do tych wszystkich propozycji i prokuratura powinna się zastanowić nad tym czy nie skorzystać z tej możliwości – zwracał uwagę radny Adam Korta.
Do prokuratury potrzebują podjeżdżać samochody policyjne, dla których musi być miejsce na parking, gdzie będą mogły bez przeszkód wyprowadzić osadzonego. Takiego terenu z parkingiem na terenie miasta Bochnia nie ma. W mieście brakuje miejsc parkingowych. Widzimy, co dzieje się w bocheńskim sądzie, jak nieraz na Plac Pułaskiego podjeżdżają samochody policyjne i stają na samym końcu placu. To jest bardzo niebezpieczne dla ruchu, jednak te samochody nie mają innej możliwości parkowania. W Dąbrowie Tarnowskiej czy gdziekolwiek indziej można zauważyć, że prokuratury zostały przeniesione na osiedla mieszkalne, gdzie jest dużo miejsc parkingowych i gdzie faktycznie można tych osadzonych przywieźć i przesłuchać. Takiej lokalizacji na miejscu prokuratury bym szukał. Być może po północnej części miasta, która jest trochę zapomniana. Mamy tam teren na ul. Proszowskiej, gdzie można ten teren wykorzystać – podkreślał Bogdan Kosturkiewicz, były burmistrz Miasta Soli.
Jeżeli prokuratura ma środki na nową lokalizację, to szkoda, aby te środki zostały przeznaczone gdzieś indziej i nie zostały w Bochni oraz nie został wybudowany też piękny obiekt. Trzeba tej instytucji pomóż znaleźć takie miejsce. Może uda się, aby prokuratura przekonała się do tej lokalizacji na ul. Rzeźnickiej 3. Ważne jest, aby nie szukać takiej lokalizacji, która jest punktem zapalnym i spornym, bo tak jak na dzisiejszej komisji radni się wypowiedzieli: nie likwidujmy miejsc parkingowych, bo walczymy o każde miejsce parkingowe – mówił z kolei przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Kazimierz Ścisło.
Ostatecznie opinia większości radnych tejże komisji (nie było radnego Władysława Rzymka) była negatywna, co do wyboru tej lokalizacji na placu przy ul. Floris.
Czytaj również:
– Powiat chce dofinansować budowę nowej biblioteki;
– Nowa biblioteka i jej lokalizacja według radnego Jana Balickiego – materiał TV;
– Czy powiat sfinansuje częściowo nową siedzibę biblioteki?;
– Będzie nowa siedziba Biblioteki Powiatowej?.