Na czerwcowej sesji rady powiatu został poruszony temat związany z budową nowej siedziby Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni. Z dyskusji wynika, że powiat jest chętny do partycypowania w kosztach budowy nowej biblioteki. Jednak w obecnej sytuacji, gdy nie ma jeszcze koncepcji i miejsca zlokalizowania książnicy, powiat nie może odnieść się co do wysokości współfinansowania tej inwestycji. Miasto Bochnia jest dominującym operatorem i to w jego kwestii jest przygotowanie lokalizacji, źródła finansowania oraz niezbędnej do tego dokumentacji.
Na sesji radny Henryk Kopańczk zwrócił uwagę na to, że Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni jest przez powiat za mało dofinansowywana. Zdaniem radnego dotowanie biblioteki powinno być większe, a co za tym idzie, winno przyczynić się do większej promocji powiatu. Radny zaznaczył, że przekazanie chociażby dodatkowych 10 tys. zł przyczynić mogłoby się do większego promowania kultury oraz czytelnictwa przez bibliotekę.
Wicestarosta bocheński, Tomasz Całka, podkreślił, że środki na ten rok są, jakie są i należałoby zwrócić uwagę na zaangażowanie się powiatu przy utworzeniu nowej biblioteki. Jednak, jak zaznacza wicestarosta, aby się w to przedsięwzięcie zaangażować, musi być w sprawie budowy nowej biblioteki przygotowana jakaś wizja i koncepcja.
Bardzo mnie martwi, że przez 4 lata kadencji pana burmistrza do tej pory nie przygotowano dokumentacji, a sama koncepcja lokalizacji jest jeszcze nieznana. Dla mnie to jest bardzo smutne. Liczę na to i wzywam pana burmistrza, żeby jeszcze spróbował do końca kadencji podjąć ten temat – mówił Tomasz Całka.
Wicestarosta poinformował także, że do końca br. powinno się składać wnioski o dotację z UE na realizację tego typu zadania. Jeżeli dla budowy nowej biblioteki nie ma żadnej dokumentacji, nie wspominając o dokumentacji szczegółowej, to może okazać się że kolejny okres finansowania UE może nie objąć tego zadania.
Natomiast radny Aleksander Rzepecki pytał czy jest prawdą, że jedna z koncepcji to utworzenie biblioteki nad parkingiem na Placu Okulickiego, o ile dojdzie do budowy tegoż parkingu.
Była taka koncepcja, kiedy Związek Pracodawców wyszedł z pomysłem, aby wybudować podziemny parking na Placu Okulickiego. Wtedy zaproponowaliśmy, że doskonałym zakończeniem tego parkingu i taką wartością dodaną mogłaby być nowa biblioteka. Niestety potem zrezygnowano z tego pomysłu. Jednak teraz znów wraca ten pomysł. Cały czas trwa poszukiwanie nowego miejsca, odpowiedniej lokalizacji dla budynku biblioteki. Bochnia jest miastem zabytkowym, a nowa biblioteka, po pierwsze, musi być zlokalizowana w centrum miasta, po drugie – powinna mieć miejsca parkingowe oraz odpowiednią przestrzeń, ponieważ obecny budynek biblioteki nie spełnia wymogów, bo jest zbyt ciasny, aby pomieścić wszystkie zbiory – mówiła Dorota Rzepka, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.
Nikt nie kontestuje pracy merytorycznej biblioteki, a wręcz przeciwnie. Więc proponowane obszary są dwa. Jedna sprawa to jest kwestia zwiększenia w tym roku budżetu i ewentualnie kontynuacja tego zwiększenia budżetu w ramach finansowania tej naszej części, którą prowadzimy względem biblioteki powiatowej. Nie wykluczam tego, że stosowna decyzja przez radę powiatu zostanie zaproponowana. Nie chcę dyskutować czy na pewno oraz o wysokości, ponieważ najpierw analiza, a potem możliwość realizacji deklaracji. Druga kwestia odnosi się do budowy nowego budynku. Jeżeli dotrze do nas jakaś propozycja z miasta ws. budowy nowego budynku, to wówczas w konsekwencji spodziewam się uzyskać bardzo precyzyjne informacje w tym zakresie i również zakres oczekiwań, co do współpartycytowania. Najlepszym rozwiązaniem byłoby to, że jest realizowany budynek w ramach środków unijnych i przykładowo dzielimy się proporcjonalnie 15%, które do inwestycji trzeba dołożyć z środków samorządowych. Czy to będzie wtedy proporcja pół na pół, czyli 7,5%, czy, że może miasto, które jest dominującym operatorem zadania, dołoży np. 10%, a powiat 5%, dyskusja jest otwarta. Ale najpierw koncepcja, potem wskazanie źródeł finansowania i dopiero wtedy możemy mówić o powiatowym zaangażowaniu finansowym w to zadanie – podsumował Jacek Pająk, starosta bocheński.
Zobacz również:
– Nowa biblioteka i jej lokalizacja według radnego Jana Balickiego – materiał TV;
– Czy powiat sfinansuje częściowo nową siedzibę biblioteki?;
– Będzie nowa siedziba Biblioteki Powiatowej?.