Mięsień nadgrzebieniowy (suprspinatus) – zaznaczony na czerwono na łopatce.
„W badaniach przeprowadzonych na pacjentach z bólem barku o różnej etiologii (zapalenie kaletki, po urazach, po zabiegach operacyjnych itp.) stwierdzono najczęstsze występowanie aktywnych punktów spustowych w mięśniach: nadgrzebieniowy (77%), część zstępująca czworobocznego grzbietu (58%) oraz w mięśniach: obły większy (49%), część przednia mięśnia naramiennego (38%)
Co to za mięsień?
Miesień nadgrzebieniowy (supraspinatus) położony jest w dole nadgrzebieniowym łopatki, kształtu trójkątnego, biegnie od wspominanego dołu do końca bliższego kości ramiennej. Wchodzi w skład tzw pierścienia rotatorów, czasem nazywany także stożkiem rotatorów i wraz z trzema innymi mięśniami, odgrywa ważną rolę w stabilizacji barku. Do stożka rotatorów zaliczamy :mięsień nadgrzebieniowy, mięsień podgrzebieniowy, mięsień obły mniejszy, mięsień podłopatkowy.
Jaką prace wykonuje?
Mięsień nadgrzebieniowy działa wspólnie z mięśniem naramiennym odwodząc ramię, a równocześnie napina torebkę stawu ramiennego, nieco obraca ramię na zewnątrz i nieznacznie je zgina.
Kogo dotyczy?
Częściej dotyka mężczyzn oraz osób pracujących fizycznie, sportowców. Do uszkodzenia dochodzi w rezultacie sumujących się przeciążeń i mikro urazów, których skutkiem jest niedokrwienie obwodowego odcinka mięśnia i całego stożka.
Objawy:
– zanik i osłabienie siły mięśniowej barku
– ból podczas czynnego odwodzenia ramienia (bądź brak ruchu)
– zachowany ruchu biernym bezbolesny,
– nasilający się przy wysiłku ból,
– niekiedy bóle samoistne
Dla uszkodzeń nagłych charakterystyczny jest ostry ból oraz wyraźne upośledzenie odwodzenia ramienia. Przy uszkodzeniach postępujących objawem dominującym jest zmniejszenie zakresu ruchów czynnych, zwłaszcza ruchu odwodzenia. Ból występuje głównie w nocy.
Co robić, jak leczyć?
Mądrze i trafnie zdiagnozować. W zależności od stanu: terapia manualna, rehabilitacja, kinesiotaping, w pojedynczych przypadkach – zabieg operacyjny.
Powyższy artykuł ma charakter poglądowo – informacyjny i nie może stanowić źródła autodiagnozy. Jeżeli mają państwo jakieś pytania bądź tematy które chcieli by państwo poruszyć to proszę o nie na email: centrumsymetria@gmail.com
Krzysztof Borowiec
Bibliografia:
Prometeusz – atlas anatomii człowieka – MedPharm Polska 2009r.
praktycznafizjoterapia.pl
Ortopedia , traumatologia i reumalogia – Duckworth, CHURCHIL POCKETBOKS 2009r.