“Bocheńscy pacjenci” to cykl artykułów przedstawiających profil pacjentów z Naszego regionu, którzy borykają się z różnym problemami zdrowotnymi i poszukują uśmierzenia swoich dolegliwości. Założeniem tego cyklu jest uświadomienie różnych źródeł dolegliwości, które możemy odczuwać my bądź Nasi bliscy. Na potrzeby każdego artykułu dane personalne pacjentów zostają zmodyfikowane.
PROFIL PACJENTA:
Mężczyzna w wieku 48 lat. Przy wzroście 190 cm waży 110 kg. Pracuje jako kierowca TIR-a w jednej z lokalnych firm transportowych. Jeździ na bardzo długich trasach. Jest żonaty ma dwójkę dzieci w wieku 8 i 15 lat. Często jest poza domem. Spędza wiele godzin w pozycji siedzącej. W latach licealnych uprawiał dużo sportu, uwielbiał piłkę nożna oraz siatkówkę. Przez ostanie 15 lat poświęcał się pracy i rodzinie.
HISTRIA CHOROBY I WYWIAD RODZINNY:
Pacjent zauważył, że od jakiegoś czasu nie zwracał uwagę na dietę. Jadł w biegu, coś na szybko. Dzień zaczyna od kawy i wypija średnio 3-4 dziennie, często lubi wypić piwo po całym dniu jazdy. Pali dziennie paczkę papierosów.
DOLEGLIWOŚCI:
Podczas dźwigania ciężkiej paczki z samochodu skręcił się podczas jej opuszczania na ziemie, wywołując napięcie w dolnej części kręgosłupa oraz w lewej nodze. Dokończył swoje obowiązki lecz następnego dnia nie był w stanie podnieść się z łóżka. Spędził w domu 3 dni, lecz nadal nie było poprawy. Czuł ostry ból w dolnej części pleców, który promieniował na pośladki. Mimo związanego z tym dyskomfortu nadal pracował. Z czasem ból zaczął zwiększać swój zakres, rozchodził się po całej lewej nodze aż do powierzchni stopy. Z czasem pacjent zaczął włóczyć nogą podczas chodu. Często odczuwał ścierpnięcie stopy.
BADANIE:
Badanie pacjenta rozpoczęto od szczegółowej analizy historii dolegliwości oraz kompletną historią stanu zdrowia. Analiza chodu uwypukliła chód klapiący. W postawie zauważono wysuniętą do przodu głowę, a także wysunięte barki i zrotowane do wewnątrz ramiona prawdopodobnie związane z ciągłym prowadzeniem samochodu. Palpacja tkanek stawu biodrowego wykazała duże napięcie mięśnia gruszkowatego po lewej stronie oraz napięte i wrażliwe tylne włókna mięśnia pośladowego średniego i małego. Aktywne punkty spustowe umiejscowione w mięśniu gruszkowatym oraz mięśniu pośladowym średnim wykazały bóle promieniujące na całą nogę.
WNIOSKI KLINICZNE I PROPOZYCJE LECZENIA:
Pacjent od swojego lekarza rodzinnego został skierowany na rezonans magnetyczny. Nie przeprowadzono jednak testów przewodnictwa nerwowego i nie skonsultowano się ze specjalistą. Mimo iż obraz rezonansu nie wykazał jasnego dowodu istnienia ucisku na struktury nerwowe korzeni nie można wykluczyć, że nerwy zostały uszkodzone. Z powodu częstego prowadzenia samochodu prawa stopa znajdująca się na pedale gazu, powoduje w znacznym stopniu rotację zewnętrzną biodra. Postępowanie medyczne powinno koncentrować się na leczeniu punktów spustowych czterech lub pięciu podczas jednej sesji. Pomocne mogą się okazać techniki chłodzenia i rozciągania . Jest to nieinwazyjne podejście które przynosi efekty w przywróceniu aktywności wrzecion mięśniowych w celu redukcji przykurczy czy hipertonii tkanek.
Powyższy artykuł ma charakter poglądowo – informacyjny i nie może stanowić źródła autodiagnozy. Jeżeli mają państwo jakieś pytania to proszę o nie na email: centrumsymetria@gmail.com
Krzysztof Borowiec – fizjoterapeuta