Strona główna » News » Uwaga na dzikie zwierzęta, które częściej wybiegają na drogę w okresie jesienno-zimowym

Uwaga na dzikie zwierzęta, które częściej wybiegają na drogę w okresie jesienno-zimowym

W poniedziałek (7 października br.) oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Bochni przyjął trzy zawiadomienia o zdarzeniach drogowych z udziałem pojazdów i dzikich zwierząt. Okres jesienno-zimowy sprawia, że zwierzęta te podchodzą w okolice dróg, dlatego częściej, niż w lecie dochodzi do zdarzeń z ich udziałem. Bocheńscy policjanci apelują do kierowców o ostrożność i czujność podczas jazdy drogami oznaczonymi znakiem „zwierzęta dzikie”.

39 zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt od kwietnia do końca sierpnia br. i 57 zdarzeń w okresie od września 2023 roku do końca marca br. To bilans zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt w powiecie bocheńskim, który pokazuje, że okres jesienny i zimowy przynosi najwięcej wtargnięć zwierzyny na jezdnię wprost pod jadący pojazd.

W poniedziałek (7 października br.) odnotowaliśmy 3 takie zdarzenia – w tym 2 na drodze krajowej numer 94 w Bochni i Siedlcu oraz 1 na drodze wojewódzkiej w Kopalinach. W zdarzeniach nie było osób rannych.

Skutki spotkania samochodu ze zwierzęciem są różne. Z reguły są to uszkodzenia pojazdu, jednak należy pamiętać, że spotkanie rozpędzonego samochodu z dzikiem, łosiem lub sarną może mieć poważniejsze konsekwencje takie jak utrata zdrowia, lub życia osób jadących pojazdem. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni apelują do kierowców o ostrożność. Drogi, które są położone bezpośrednio w okolicach lasów lub terenów niezabudowanych są w szczególności narażone na takie sytuacje, ale równocześnie są oznakowane.

Znak drogowy „zwierzęta dzikie” stosuje się do oznaczania miejsc, w których zwierzęta dziko żyjące często przekraczają drogę. Funkcjonariusze drogówki tłumaczą, że w praktyce ten znak informacyjny powinien oznaczać dla kierowcy ściągnięcie nogi z gazu i zachowanie szczególnej ostrożności, co ma pomóc uniknąć zdarzenia drogowego z dzikim zwierzęciem. 
Jak się zachować w przypadku zdarzenia drogowego z dziką zwierzyną? Procedura jest niemal identyczna jak w przypadku innych zdarzeń drogowych.

Zabezpieczenie miejsca zdarzenia i ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Wezwany na miejsce patrol policji poinformuje odpowiednie służby, które zabiorą zwierzę z drogi. Nie zaleca się ściągania potrąconego zwierzęcia „na własną rękę”. Jeśli mamy do czynienia z rannymi osobami w takim zdarzeniu, należy niezwłocznie udzielić im pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe.

Zobacz także

Podsumowanie tygodnia (od 25 do 31 października) z miasta Bochnia

Zakończył się kolejny tydzień pracy bocheńskiego samorządu. Poniżej prezentujemy wybrane sprawy, które były przedmiotem szczególnego ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code