Dwa dni temu na terenie Krakowa na jednym z przystanków tramwajowych została pozostawiona bez opieki walizka, która słusznie zaniepokoiła pasażerów, a także postawiła w stan gotowości służby ratunkowe. Na szczęście był to kolejny fałszywy alarm. Warto jednak przypomnieć, jak należy postępować w sytuacji zagrożenia.
Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych opisano ogólne zasady, jak należy postępować w sytuacji mogącej stwarzać podejrzenie zagrożenia:
https://www.msw.gov.pl/pl/bezpieczenstwo/terroryzm-co-robic-w-s/242,dok.html
Przypominamy, że przede wszystkim należy być czujnym, zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Dotyczy to przede wszystkim miejsc publicznych, np.: supermarketów, środków komunikacji publicznej, imprez masowych.
Co może być sygnałem ostrzegającym o niebezpieczeństwie?
– rzucające się w oczy nietypowe zachowanie osób,
– pozostawione bez opieki przedmioty: paczki, torby, pakunki,
– samochody, a zwłaszcza furgonetki, parkujące w nietypowych miejscach, tj. w pobliżu kościołów i miejsc organizowania imprez masowych i zgromadzeń.
Jak postępować w sytuacji zagrożenia ?
– nie dotykać podejrzanych przedmiotów pozostawionych bez opieki,
– należy powiadomić stosowne służby (policję, straż miejską, administratora obiektu),
– jeżeli dojdzie do akcji ewakuacyjnej lub ratowniczej, należy stosować się do poleceń osób kierujących operacją,
– należy zachować spokój i bezpiecznie, bez paniki opuść niebezpieczną strefę,
– nie należy udawać bohatera, reagowanie pozostawić profesjonalistom (policji, straży pożarnej, pogotowiu ratunkowemu).
Jeżeli wiesz o podłożeniu ładunku wybuchowego lub znalazłeś przedmiot niewiadomego pochodzenia i podejrzewasz, że może to być bomba lub inne niebezpieczne urządzenie, powinieneś to natychmiast zgłosić służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo na tym terenie. Może to być najbliższa jednostka policji, straży miejskiej lub administrator obiektu.
O pozostawionej dwa dni temu na przystanku walizce, telefonicznie poinformował służby ratunkowe obywatel, który był zaniepokojony pozostawionym bagażem w miejscu publicznym na przystanku, gdzie zwykle gromadzą się osoby oczekujące na tramwaj. Walizka ta była na tyle duża, że trudno byłoby przypuszczać, że jej właściciel np. wsiadł do tramwaju i zapomniał o niej. Poczuwał się zobowiązany i uznał za właściwe poinformowanie o tym fakcie służby, gdyż nawet po kilkunastu minutach nikt nie wrócił po walizkę, co jak wynika z doświadczenia życiowego zrobiłby właściciel.
W polskim prawie generalnie nie ma przepisu mówiącego wprost o zakazie pozostawienia czy porzucenia bagażu na przystanku tramwajowym – kwestie z tym związane normować może dodatkowo regulamin, jak np. na lotniskach. Jednakże oprócz norm uregulowanych w przepisach prawa jest jeszcze kwestia odnosząca się do zasad współżycia społecznego, ogólnie przyjętych zwyczajów i doświadczeń. Mając na uwadze różnego rodzaju wydarzenia związane z działalnością związaną z terrorem kryminalnym czy terroryzmem często różne instytucje, organy i władze zwracają się z apelem o reakcję w podobnych przypadkach – aby zwracać szczególną uwagę na osoby podejrzanie zachowujące się, porzucone torby, przedmioty itp.
Na miejscu, w którym pozostawiono torbę, zostali wysłani policjanci służby patrolowej, którzy cały czas byli obecni i zabezpieczyli teren przyległy. Funkcjonariusze dokonali rozpoznania minersko –pirotechnicznego, określając jako bardzo mało prawdopodobne, że w walizce znajduje się materiał wybuchowy, nie rekomendując wstrzymywania ruchu czy dodatkowej ewakuacji. W takich sytuacjach zgodnie z dalszą procedurą (podobnie jak na całym świecie) powinno dodatkowo upewnić się czy ewentualne przemieszczenie lub otworzenie walizki nie zagrozi zdrowiu i życiu osób. Dlatego m. in. policjanci dodatkowo posłużyli się psem wyszkolonym do wykrywania materiałów wybuchowych oraz sprzętem specjalistycznym do prześwietlenia przedmiotów. Taką taktykę, jak wspomniano stosuje policja na całym świecie. Najważniejsze jest wstępne rozpoznanie, zabezpieczenie terenu i zminimalizowanie ewentualnych szkód, natomiast, aby mieć 100 % pewność (w tym przypadku cały czas podczas prowadzonych działań nie zgłaszał się właściciel walizki) dla naszego bezpieczeństwa należy upewnić się, co może znajdować się walizce. Oprócz materiałów wybuchowych – co wstępnie wyeliminowano – mogą to być inne przedmioty mogące również stwarzać zagrożenie np. pułapki działające w momencie przemieszczenia lub otwarcia.
Dla policji i innych służb ratunkowych bezpieczeństwo obywateli jest najważniejsze. Każdy sygnał o podejrzeniu zagrożenia, wątpliwość należy wyjaśnić według indywidualnie przyjętych procedur. Przypominamy, że w tym przypadku ruch kołowy nie był wstrzymany, nie było takiej rekomendacji ze strony policji, natomiast o wyłączeniu torowiska od Ronda Grzegórzeckiego w stronę Huty zdecydowało samodzielnie MPK – mając zapewne na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo pasażerów.
Źródło: KWP w Krakowie