Polacy coraz częściej i coraz chętniej podróżują. Już nie tylko kraje europejskie, gdzie do większości z nich można wjechać bez konieczności posiadania paszportu, ale również odległe kraje azjatyckie, Ameryka Południowa czy same Stany Zjednoczone są równie często wybierane, co popularne kurorty położone w północnych regionach Afryki.
Same przygotowania do wyjazdu wymagają od turystów zapoznania się z lokalnymi wymogami co do konieczności posiadania wizy, warto również sprawdzić, jaka waluta w wybranym kraju obowiązuje i jaki jest jej kurs względem polskiej złotówki. Co ciekawe w wielu krajach azjatyckich, ale również w popularnym Egipcie czy Maroku walutą, która pozwala na dokonanie transakcji czy zapewnienie sobie zdecydowanie lepszego przelicznika względem lokalnej waluty, jest dolar amerykański. Nieco mniej popularne jest euro, które chętniej wybierane jest do rozliczania transakcji w krajach Europy Wschodniej.
Co sprawia, że dolar jest uznawany za walutę stabilną i można nim zapłacić albo chociaż wymienić na lokalną walutę po korzystnym kursie w wielu krajach na świecie? Wpływ na to ma kilka czynników. Amerykańska waluta jest jedną z walut wymienialnych, a jej rozpoznawalność na świecie jest naprawdę bardzo duża. Nie oznacza to jednak, że każdy dolar będzie chętnie akceptowany. W wielu krajach panuje bowiem zasada, że banknoty dolarowe, które można wymieniać w kantorach czy którymi można płacić w hotelach i restauracjach, nie mogą być wydrukowane wcześniej niż w 2000 roku.
Z kolei nawet w amerykańskich sklepach z dużą dozą podejrzliwości traktowane są banknoty o nominałach wyższych niż 50 dolarów, dlatego wymieniając walutę w polskim kantorze warto poprosić o niższe nominały. Innym rozwiązaniem tego problemu może być skorzystanie z miejscowego bankomatu. Wówczas wypłacimy lokalną walutę bezpośrednio z bankomatu, a za korzystność kursu wymiany będzie odpowiadać bank oraz wystawca karty płatniczej, którą dokonujemy transakcji. W tym przypadku jednak należy pamiętać o dodatkowej prowizji, którą większość banków pobiera za wypłatę gotówki z bankomatów zagranicznych, a sama transakcja, zwłaszcza gdy będzie dokonywana poza Unią Europejską, może być dodatkowo potwierdzana przez bank.