Minął kolejny tydzień pracy bocheńskiego samorządu. Poniżej prezentujemy wybrane sprawy, które były przedmiotem szczególnego zainteresowania władz miasta, urzędu oraz miejskich jednostek.
W okresie od 22 do 28 maja 2026 r.:
- 22 maja Burmistrz Miasta Magdalena Łacna uczestniczyła w powiatowych obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się na terenie Gminy Rzezawa. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, po której odbył się uroczysty apel z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, samorządów, służb mundurowych i duchowieństwa. W trakcie obchodów wręczono odznaczenia i awanse dla strażaków oraz podziękowania za działalność na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Powiatu Bocheńskiego. Burmistrz skierowała do strażaków słowa uznania i podziękowania za ich służbę, podkreślając ich rolę w budowaniu bezpieczeństwa oraz zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. Po zakończeniu oficjalnej części wydarzenia odbył się piknik edukacyjny.


- Tego samego dnia w godzinach przedpołudniowych odbyło się uroczyste rozpoczęcie 19. Małopolskiego Festiwalu Piosenki „Integracja Malowana Dźwiękiem”, w którym uczestniczył m. in. zastępca Burmistrza Miasta Wojciech Woźniczka.

- Również 22 maja Gospodarz Solnego Grodu Magdalena Łacna wraz ze swoim zastępcą Wojciechem Woźniczką uczestniczyli w Gali Laureatów 19. Małopolskiego Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”, stanowiącej zwieńczenie tegorocznej edycji wydarzenia odbywającego się w Bochnia. W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, służb mundurowych, instytucji, jednostek organizacyjnych, sponsorów oraz partnerów Festiwalu.
Podczas gali publiczność mogła wysłuchać koncertu w wykonaniu najlepszych uczestników Festiwalu, a także występów jurorów, wśród których znaleźli się Alicja Węgorzewska, Natalia Niemen, Janusz Radek, Janusz „Yanina” Iwański, Marek Piekarczyk oraz Maurycy Polaski. Wszystkim występom towarzyszyła orkiestra festiwalowa pod kierownictwem Adama Jarzmika. Miasto Bochnia było Złotym Sponsorem wydarzenia.


- 25 i 26 maja Burmistrz Magdalena Łacna uczestniczyła w II Ogólnopolskim Kongresie i Forum Samorządowym „Bezpieczna Polska i Obywatele. Nowy system obrony cywilnej”, który odbył się w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.
- 25 maja w rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego – Żołnierza Armii Krajowej, organizatora ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz oraz uczestnika Powstania Warszawskiego – w całej Polsce zapłonęły znicze pamięci upamiętniające jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. W Bochni hołd Rotmistrzowi oddano przy tablicy poświęconej jego pamięci. Znicz pamięci złożyli zastępca Burmistrza Miasta Bochnia Filip Pach, zastępca Dyrektora Oddziału Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie Cecylia Radoń oraz żołnierze 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

- Tego samego dnia Zastępca Burmistrza Miasta Bochnia – Filip Pach, uczestniczył w podsumowaniu sezonu 2025/2026 klubu BSF ABJ Powiat Bochnia, biorąc udział w sportowo-integracyjnym spotkaniu z kibicami, sponsorami i zawodnikami. W trakcie wydarzenia odebrał również podziękowanie skierowane do samorządu bocheńskiego za wsparcie klubu.


- 27 maja Burmistrz Miasta Magdalena Łacna wzięła udział w spotkaniu i rozmowie z Natalią de Barbaro – psycholożką, socjolożką i autorką bestsellerów. Jej książka „Czuła Przewodniczka” sprzedała się w ponad 700 tys. egzemplarzy i została przetłumaczona na dwanaście języków.


- Tego samego dnia na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach dokonano symbolicznego odsłonięcia po renowacji grobu gen. bryg. Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego – patrona 21 Batalionu Logistycznego z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, spadkobiercy tradycji bojowych zawiązanego w Bochni 2 Pułku Strzelców Podhalańskich. W uroczystości Burmistrz Miasta Bochnia Magdalenę Łacną reprezentował Dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta Tomasz Ryncarz.

- 28 maja Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni świętowała jubileusz 150-lecia swojej działalności. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice św. Mikołaja w Bochni, a następnie obchody przeniosły się do budynku szkoły, gdzie otwarto jubileuszową wystawę „Korzenie i Skrzydła”. W wydarzeniu uczestniczyli Burmistrz Miasta Bochnia Magdalena Łacna oraz jej zastępca Filip Pach, którzy przekazali dyrektorowi szkoły okolicznościowy adres z życzeniami dla całej społeczności szkolnej, podkreślając rolę „Bocheńskiej Dwójki” w wychowaniu i edukacji kolejnych pokoleń mieszkańców Bochni.


* * *
- 25 maja podczas sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego Bochni przyznano ponad 265 tys. zł dofinansowania na realizację inwestycji sportowych, poprawę bezpieczeństwa oraz ochronę dziedzictwa kulturowego, w tym: modernizację boiska przy ul. św. Marka (209 200 zł), doposażenie OSP (20 000 zł), remont remizy OSP Kolanów (25 000 zł) oraz prace konserwatorskie przy kapliczce przy ul. Krzeczowskiej (11 000 zł).

- Tego samego dnia Burmistrz Miasta Bochnia ogłosiła rozpoczęcie konsultacji społecznych dotyczących projektu planu ogólnego Gminy Miasta Bochnia. Konsultacje potrwają do
21 czerwca br. Projekt planu dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej miasta oraz w wersji papierowej w Urzędzie Miasta Bochnia przy ul. Kazimierza Wielkiego 2. Uwagi mogą składać wszyscy zainteresowani w formie elektronicznej (e-mail, ePUAP, PURDE) lub papierowej na specjalnym formularzu, a organem właściwym do ich rozpatrzenia jest Burmistrz Miasta Bochnia. - 27 maja Burmistrz Miasta Magdalena Łacna podpisała umowę z ISC GROUP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością na IV etap modernizacji świetlicy na os. Dołuszyce w Bochni. Zakres prac obejmuje instalacje sanitarne, gazowe, elektryczne i klimatyzację oraz prace wykończeniowe. Wartość zadania to 185 tys. zł, a zakończenie robót planowane jest do końca września.

* * *
- 25 i 27 maja odbyły się posiedzenia komisji problemowych z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta.
- 28 maja odbyła się XXIX Sesja Rady Miasta Bochnia.

* * *
- Rozpoczęto prace związane z remontami cząstkowymi nawierzchni dróg na terenie miasta, polegające na frezowaniu uszkodzonych fragmentów jezdni oraz uzupełnianiu ubytków masą bitumiczną. Do tej pory prace wykonano na ulicach: ks. J. Skwiruta, Gazowej oraz na fragmencie ul. Partyzantów.

* * *
- Placówka SPM ZOZ została doposażona w nowoczesny kardiotokograf (KTG) przeznaczony do badań diagnostycznych wykonywanych przez położną POZ. To niezwykle ważne urządzenie umożliwia monitorowanie dobrostanu płodu oraz czynności skurczowej macicy, co pozwala na wczesne wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości i zwiększa bezpieczeństwo opieki nad kobietą w ciąży.


* * *
- 24 maja w amfiteatrze Parku Rodzinnego Uzbornia odbyły się programy artystyczne w wykonaniu dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 4 oraz grup Happy Kids Squad i Shiny Squad.
- 25 maja w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty twórczego pisania „Światło dla słów – Light for the Words”. Spotkanie miało charakter międzynarodowy ze względu na uczestnictwo studentów programu Erasmus.

- 28 maja miało miejsce specjalne Czwartkowe Spotkanie Muzealne. O historii i współczesności ratownictwa w Tatrach opowiedział Jan Krzysztof – naczelnik TOPR. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z PTTK Oddział w Bochni z okazji roku ks. W. Gadowskiego.
* * *
- 23 maja judocy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zdobyli 7 medali podczas Otwartych Mistrzostw Małopolski Dzieci U13 w ramach Grand Prix Tarnowa.
- Tego samego dnia siatkarki MOSiR Bochnia wzięły udział w turnieju w Gdowie.
- Również 23 maja drużyna żaków uczestniczyła w Turnieju Piłki Nożnej w Dąbrowie Tarnowskiej.
- 24 maja koszykarki z Bochni zdobyły tytuł Mistrzyń Małopolski podczas finałowego Turnieju Koszykówki Dziewcząt do lat 11, Bochnia, 24.05.2026 r.
- 8 szczypiornistów MOSiR Bochnia uczestniczyło, w ramach Kadry Wojewódzkiej, w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Piłce Ręcznej Chłopców w Piotrkowie Trybunalskim.
- 6 koszykarek oraz 2 trenerki z Bochni wzięły udział w II Zgrupowaniu Kadry Małopolski.
* * *
- Miejskie Przedszkole nr 2 przyłączyło się do XI edycji Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaków „Sprintem do maratonu”, zorganizowanego przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola”. Łączny dystans przebiegnięty przez przedszkolaki wyniósł aż 16 200 metrów.
- W Szkole Podstawowej nr 1 odbył się konkurs plastyczny pt. „Portret rodzinny – nasza własna bajka”.
- W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej na szczeblu rejonowym uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 wygrali wszystkie mecze, zdobywając tym samym awans do zawodów rozgrywanych na szczeblu wojewódzkim.
- W ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Drużynowej Lidze Lekkoatletycznej drużyna chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 5 zajęła pierwsze miejsce w powiatowych zawodach szkolnych
i zakwalifikowała się do eliminacji wojewódzkich.
KBC24 Bochnia Powiat Region