Żeby obniżyć pensję burmistrza, na taką obniżkę musiałby się zgodzić on sam – tak wynika z opinii prawnej, która została zaprezentowana na ostatnim posiedzeniu komisji prawa i spraw obywatelskich.
O powrót do pensji sprzed podwyżki w styczniu tego roku wnioskował w październiku radny Wiesław Wnęk. Został on przegłosowany trzema głosami „za” (Łucja Satoła-Tokarczyk, Krzysztof Sroka oraz Wiesław Wnęk) przy jednym sprzeciwiającym się (Edward Dymura). Dwoje radnych wstrzymało się wtedy od głosu (Maria Kmiecik oraz Marta Babicz).
Na wtorkowym (26 listopada) posiedzeniu komisji prawa i spraw obywatelskich przewodniczący Edward Dymura przedstawił opinię prawną na temat wnioskowanej obniżki pensji burmistrza. – Nie budzi kontrowersji gdy rada ustala wysokość uposażenia burmistrza/wójta na początku kadencji po raz pierwszy. Spornym natomiast jest to czy już w trakcie trwania kadencji można dowolnie decydować o obniżeniu jego wynagrodzenia. Oczywiście wątpliwości te przestają mieć jakiekolwiek znaczenie, jeżeli zmiana wysokości uposażenia następuje za zgodą wójta/burmistrza/prezydenta miasta – cytował przewodniczący komisji prawa.
Do opinii prawnej zostały dołączone przykłady orzecznictwa w podobnych sprawach. W przytoczonych wokandach pojawiały się przypadki obniżenia pensji burmistrza czy wójta, jednak tylko w przypadku odpowiedniego uzasadnienia. – Należy mieć na uwadze, że może się pojawić problem z przekonywującym uzasadnieniem. Podjęcie zatem przedmiotowej uchwały bez uzyskania uprzednio zgody zainteresowanego na obniżenie wynagrodzenia grozić musi niepewność uznania jej za niezgodną z prawem – czytał Edward Dymura.
Przewodniczący komisji prawa i spraw obywatelskich złożył wniosek o anulowanie wniosku, który został przegłosowany na posiedzeniu w ubiegłym miesiącu. – Zastanawiając się nad rozbieżnościami w opiniach wydanych przez sąd, które są diametralnie różne, mam bardzo duże wątpliwości co do tego aby ten wniosek (wniosek o obniżenie pensji burmistrza – przyp red.) uznać za właściwy – argumentował swoją decyzję Edward Dymura.
Za złożeniem takiego wniosku głosowali Edward Dymura, Łucja Satoła-Tokarczyk oraz Marta Babicz. Przeciw byli Krzysztof Sroka i Wiesław Wnęk, od głosu wstrzymała się Maria Kmiecik.
(at)