W związku z przypadającym 4 maja Międzynarodowym Dniem Strażaka pracownicy Archiwum Narodowego w Krakowie Oddział w Bochni przygotowali wystawę pt.: „O ostrożności ognia… Wybór materiałów źródłowych do historii Straży Pożarnej w Bochni”. Jej celem jest zaprezentowanie mieszkańcom miasta zachowanych materiałów archiwalnych dotyczących historii bocheńskiego pożarnictwa.
Na wystawie prezentowane są materiały oryginalne, jak i skany dokumentów z zespołu Akta miasta Bochni, Miejska Rada Narodowa i Zarząd Miejski w Bochni, Stowarzyszenia i organizacje społeczne pow. bocheńskiego – paragrafy 58-61 Ordynacji dobrego porządku dla miasta Bochni z 1759 r. dotyczące przepisów ogniowych, regulamin ogniowy z 1892 r., skany z ksiąg staropolskich 1650-1665 nt. pożarów w mieście, tekst przysięgi kaprala straży miejskiej z 1874 r., zdjęcie z rejestru dowodów osobistych przedstawiające Stefana Fijałkowskiego – instruktora pożarnictwa, akta personalne Stanisława Adamca, w tym świadectwa ukończenia szkoleń, karty osobiste (imię nazwisko, data urodzenia, wykształcenie, stan rodzinny, wyznanie, poprzednia praca, stosunek wojskowy, rodzaj sprawowanych czynności, imiona członków rodziny, data przyjęcia do zarządu miejskiego, zmiany w służbie), pismo z 1925 r. ws. przyjęcia do zawodowej straży pożarnej w Bochni, certyfikat przynależności z 1920 r.
W zbiorach oddziału zachowały się również projekty budynków, w których siedzibę miała straż pożarna oraz plan sytuacyjny rejonów ogniowych Bochni z 1929 r. Zwiedzający będą mogli również obejrzeć wykazy pracowników Zawodowej Straży Pożarnej w Bochni z 1946 r., wykazy etatów, wymagane kwalifikacje, grupy uposażeń, opinie nt. strażaków, listy płac, deklaracje składek ubezpieczeniowych i opłat na fundusz pracy czy kenkarta strażaka Henryka Łętochy z 1944 r. oraz raporty służbowe, np. o pożarze przy ul. Wygoda z 22 sierpnia 1938 r.
Wystawa jest czynna od 30 kwietnia i można ją oglądać do 30 maja br. od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 15.30. Wstęp wolny.