W komunikacie wydanym przez IMGW dowiadujemy się, iż w dniach od 23 do 26 czerwca br. na terenie województwa małopolskiego prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 30 stopni C do 34 stopni C. W nocy temperatura minimalna może wynieść od 18 stopni C do 21 stopni C. W najbliższy weekend tj. 25 oraz 26 czerwca przewidywane są przelotne burze podczas których może wystąpić gradobicie z silnymi porywami wiatru. W Bochni na rynku z powodu wysokich temperatur zainstalowano kurtynę wodną, która pozwala schłodzić organizm człowieka.
Utrzymywanie się wysokiej temperatury powietrza na obszarze całego kraju przez niemal tydzień może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej, a także dla zagrożenia pożarowego w lasach.
W czasie upałów musimy szczególnie uważać, gdyż wysoka temperatura może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.
Przede wszystkim wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić nawet do udaru słonecznego lub cieplnego. Rozpoznamy go po takich objawach jak: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, znaczny wzrost temperatury ciała, szybsze bicie serca i oddechu.
Upały są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku. Muszą też uważać wszyscy, którzy chorują na cukrzycę i nadciśnienie lub mają problemy z sercem.
Trzeba zadbać również o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury także u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.
W czasie upału:
- Spożywać jak największe ilości wody mineralnej, do 2-3 litrów na dobę.
- Ograniczyć picie kawy i napojów alkoholowych do minimum, ponieważ one odwadniają nasz organizm.
- Nosić przewiewny ubiór w jasnych kolorach, najlepiej białym, ponieważ najsilniej odbija on promienie słoneczne, przez co jest nam chłodniej.
- Nie nosić ubrań w kolorach ciemnych, ponieważ one pochłaniają największe ilości promieniowania słonecznego i znacząco podnoszą temperaturę skóry.
- Zakładać czapkę lub kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.
- Unikać przebywania na pełnym słońcu między godziną 10:00 a 18:00. W tych godzinach najlepiej pozostawać w domowym cieniu, ponieważ służby medyczne notują największą liczbę zasłabnięć, zwłaszcza na ulicach miast i w środkach komunikacji zbiorowej.
fot. UM Bochnia