Strona główna » News » Młodzieżowy klub „Pawełki” na szlaku Ojców – Miechów – Racławice

Młodzieżowy klub „Pawełki” na szlaku Ojców – Miechów – Racławice

Jak co roku Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Jachowicz – Tradycja i Kultura” w Bochni działające przy Szkole Podstawowej nr 1 w Bochni zorganizowali wycieczkę dla dzieci z powiatu bocheńskiego i ich opiekunów oraz sympatyków stowarzyszenia i przyjaciół wspierających Stowarzyszenie.

27 sierpnia br. o godz. 8.00 wyruszył z dzieciakami autobus. Pierwszym przystankiem wycieczki był Ojcowski Park Narodowy – Szlak Orlich Gniazd. Przepiękne widoki skał wapiennych, które zrobiły ogromne wrażenie na uczestnika wycieczki. Kapliczka na wodzie do której udało się wejść i pomodlić, gdyż odbywał się tam chrzest i na tę okazję otwarto ją. Trzeba przyznać mieliśmy duże szczęście, że mogliśmy ją podziwiać.

Następnie udaliśmy się do figury Matki Bożej w skale na krótką modlitwę. Następnie poszliśmy podziwiać stare młyny, potoczki oraz zabytkowe chaty, które malowniczo wyglądały na tle skoszonego siana. Tam czas się zatrzymał, przepiękny rezerwat gdzie można odpocząć i wyciszyć się.

Kolejno udaliśmy się do Miechowa na msze świętą. Kościół pw. Grobu Bożego, który został podniesiony do godności Bazyliki w roku 1996 przez Papieża Jana Pawła II. W tym miejscu wielokrotnie modlił się jeszcze ks. bp. Karol Wojtyła zanim został papieżem. Mieszkańcy żałują, że nie robili mu fotografii, gdy przyjeżdżał ale jak sami mówią, kto mógł wiedzieć, że zostanie papieżem. Pierwsze oficjalne fotografie z tego miejsca z udziałem ks. bp. Wojtyły są z wizyty podczas uroczystości w roku 1963 z okazji 800 rocznicy sprowadzenia bożogrobców. W roku 2004 papież Jan Paweł 2 przekazał kopie całunu Turyńskiego.

Po uroczystej mszy św. gdzie włączył się ks. dr. Marek Mierzyński i P. Szafarz Mieciu Kopeć, którzy modlili się za naszą grupę wycieczkową udaliśmy się na obiad do Pizzerii Oficyna przy rynku Miechowskim.

Następnym punktem wycieczki były Racławice, gdzie na garbie wzgórza Zamczysko w Janowiczkach został usypany z ziemi pomnik dla upamiętnienia walki o wolność w 100 rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Warto nadmienić, że w roku 2002 podczas ostatniej pielgrzymki do Polski Jan Paweł 2 ucałował ziemię pobraną z Racławic. Po zejściu z Kopca udaliśmy się pod pomnik Bartosza Głowackiego. Powstał on w dwusetną rocznicę bitwy pod Racławicami. Zwycięstwa wojsk polskich pod dowództwem Tadeusza Kościuszki. Bartosz Głowacki był to Polski chłop kosynierów, bohater. Pomnik przedstawia jego postać gdzie w prawej dłoni trzyma czapę a w lewej kosę bojowa. Po zobaczeniu historycznego miejsca udaliśmy się na lody.

Pogoda dopisała rano i powitał nas rześki poranek a podczas wycieczki pogoda była słoneczna jak przystało na wakacyjny czas. Dzieci były zachwycone wycieczką jak i wszyscy uczestnicy. Nie mogą doczekać się następnej wycieczki za rok. Myślę że jest to forma katechezy bo to był czas na modlitwę i na lekcje historii bo dzieciaki poznają ważne miejsca i wydarzenia dla Polski. Z pewnością wykorzystają to na lekcji w szkole, gdy będą brali lekcje o tych miejscach.

Miła niespodziankę zrobił P. Marianek Biernat opiekun i trener wieloletni młodzieży. Ze względu na swój wiek i kondycję nie mógł z nami pojechać jak co roku, ale przyszedł życzyć nam udanej wycieczki.

Chcę podziękować P. Staroście Adamowi Korcie za objęcie honorowego patronatu nad wycieczka i dofinansowanie autokaru, P. Piotrowi Krawczyk firma Oskar z Żegociny za autokar i również dofinansowanie przejazdu, P. Edziowi kierowcy za miłą i bezpieczna jazdę, Panu Józefowi i Marianowi Koral- Przedsiębiorstwo Koral produkcji Lodów za przekazanie środków na zakup posiłków i lodów. P. Prezesowi Tomasz Pławecki i firmie PSS społem z Bochni za przekazanie pysznych pączków oraz Pepsi, Państwu Iza i Wojciech Nakielny cukiernia Tradycyjna w Bochni za przekazanie drożdżówek, ciasteczek i wody. W sposób szczególny dziękuję Gosi Bajda Jaremko oraz Izuni Nakielna za pomoc podczas wycieczki oraz ks doktorowi Markowi Mierzyńskiemu, który był naszym przewodnikiem podczas wycieczki i objął nas modlitwą, P. Mieciowi Kopeć za modlitwę i śpiew, który wprowadzał wiele radości dla wszystkich w autobusie, Kasi Bednarz za projekt dyplomów oraz studio Akces w Bochni. Do zobaczenia za rok.

– Tymi słowami kończy rozmowę organizatorka i pomysłodawczyni wycieczki Beata Drużkowska.

Zobacz także

88-letnia mieszkanka gminy Drwinia, uwierzyła w zmyśloną historię przez telefon i straciła 33 tys. zł.

Historię o wypadku drogowym córki usłyszała przez telefon 88-letnia mieszkanka gminy Drwinia, która ostatecznie uwierzyła ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code