Strona główna » Kultura » Miasto – modele i czynniki rozwoju

Miasto – modele i czynniki rozwoju

Wczoraj w Muzeum im. Stanisław Fischera w Bochni można było usłyszeć o kształtowaniu się i rozwoju miast od średniowiecza do doby baroku, o którym mówiono w kontekście Nowego Wiśnicza. Dziś opowieść dotrze do miasta idealnego, a Jan Flasza dyrektor Muzeum spróbuje opisać współczesną Bochnię.

Miasta odmieniły oblicze Europy, stały się istotnym elementem jej rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Miasta są bowiem organizmem, który wytworzył przestrzeń całkowicie odmiennie zorganizowaną od obszarów wiejskich. W niej zaś rozwinęła się właściwa ośrodkom miejskim urbanistyka i architektura; a wraz z nią wytworzył się odmienny od sielskiego styl życia.

Poprzez zorganizowanie sympozjum w 760. rocznicę lokacji miejskiej Bochni – jednego z najstarszych miast Małopolski – pragniemy zwrócić Państwu uwagę na modele miast wytworzone w poszczególnych epokach historycznych z uwzględnieniem podstawowych czynników ich rozwoju. Czynniki miastotwórcze są zaś zróżnicowane, dla każdego miasta specyficzne, można powiedzieć indywidualne. Jednym razem będzie to doskonałe położenie przy ważnych traktach komunikacyjnych, innym – stworzenie niezbędnego zaplecza dla wydobycia kruszców, rozwoju rzemiosła, przemysłu i handlu, jeszcze w innym przypadku – chęć osiągnięcia przez możnowładcę osobistego zysku, jak w przypadku zakładania miast prywatnych. Niekiedy miasto będzie rezultatem strategicznej koncepcji, której podporządkowana jest całkowicie organizacja życia takiego ośrodka – to miasto-twierdza. Ale miasto w ostatnich dziesięcioleciach zmienia się, czasem radykalnie. Miasto industrialne, tak charakterystyczne dla XIX stulecia, staje się w naszych czasach często miastem postindustrialnym, w którym dotychczasowe czynniki miastotwórcze, a zatem rola i znaczenie, ulegają zasadniczej przemianie.

13 czerwca (czwartek)
16.30 Mgr Przemysław Jędrzejewski (doktorant w Katedrze Historii Nowożytnej Polski w Instytucie Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie), Miasta i miasteczka województwa krakowskiego w okresie oświecenia.

17.00 Mgr Katarzyna Krowiak, mgr Marcin Krowiak (Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), Galicyjski Rynek Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – „nowoczesna” kontynuacja przeszłości.

17.30 Dr Iwona Kawalla (Kraków), Wielki Kraków (1910-1915) – model miasta idealnego?

18.00 Mgr Jan Flasza (Muzeum w Bochni), Bochnia – dziś miasto nie tylko górnicze. Uwagi na marginesie kształtowania się nowych czynników miastotwórczych w starych ośrodkach miejskich.

18.30 Dyskusja

(inf.prasowa) ( Foto: muzeum.bochnia.pl)

Zobacz także

85. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Burmistrz Miasta Bochnia zaprasza do wzięcia udziału w uroczystości upamiętniającej 85. rocznicę agresji sowieckiej na ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code