To pierwszy taki przegląd zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Bochni wspólnie z Zarządem Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. Małopolskiego i Urzędem Miasta Bochnia, w którym wzięło udział 14 zespołów z całej Małopolski.
Naród bez tradycji, naród bez tożsamości to naród martwy. Poprzez ten Przegląd, chcemy promować kulturą ludową, uchronić ją od zapomnienia – mówił starosta bocheński Ludwik Węgrzyn.
Choć pogoda nie rozpieszczała uczestników i organizatorów, atmosfera była naprawdę gorąca. Było folkowo, kolorowo i tanecznie. Zespoły prezentowały się w przepięknych kolorowych strojach ludowych i przedstawiały nie tylko śpiew i tanieć ale również obrzędy ludowe. Były piosenki regionalne, program dożynek opracowany na podstawie XIX rękopisu oraz program kabaretowo śpiewaczy o tematyce strażackiej.
Gratuluję wszystkim, którzy biorą udział, gratuluję zwycięzcą i wierzę , że będzie to impreza cykliczna – podsumowuje starosta Ludwik Węgrzyn.
Zespoły oceniało trzyosobowe jury w składzie Stanisław Migacz, Katarzyna Serwinowska i Sara Rynowska.
W przeglądzie wzięły udział zespoły o zróżnicowanym charakterze i reprezentujące różne poziomy artystyczne. Wyróżniły się dwa zespoły folklorystyczne, prezentujące ludowe obrzędy oraz zespół wokalno – kabaretowy, który przedstawił niezwykle oryginalny program o charakterystyce strażackiej. Przyznano także trzy wyróżnienia.
1 miejsce zdobył Zespół Obrzędowy Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej
2 miejsce Zespół Obrzędowy „Gwoździec” z Gwoźdzca
3 miejsce zdobyła Grupa Śpiewaczo – Kabaretowa „Chorągwianki” z Chorągwicy
1 wyróżnienia przypadło dla Zespołu Modlnicanie z Modlnicy
2 wyróżnienie otrzymała Kapela „Królewianie” z Królówki reprezentująca Powiat Bocheński
3 wyróżnienie Zespół „Rodaczanie” z Rodak.
Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne, aparaty fotograficzne, puchary i lajkoniki.
Partnerem Przeglądu był Miejski Dom Kultury w Bochni.
Reportaż z Przeglądu dostępny jest TUTAJ