W środę, 16 kwietnia, w bocheńskiej książnicy zostanie rozstrzygnięty konkurs poetycki „Od pierwszych wersów już na całe życie”. Będzie on połączony ze spotkaniem autorskim i warsztatami poetyckimi, które poprowadzi Andrzej Grabowski.
Swoim doświadczeniem pisarskim Andrzej Grabowski chętnie dzieli się z młodymi adeptami literatury, pomagając im w doskonaleniu warsztatu. Kilkakrotnie gościł w naszym mieście na spotkaniach autorskich, dwukrotnie poprowadził warsztaty poetyckie w ramach konkursu „Od pierwszych wersów już na całe życie…”. Po latach wraca do Bochni, by po raz kolejny spotkać się z młodymi poetami. Zapraszamy wszystkich uczestników konkursu i miłośników poezji na jego uroczyste rozstrzygnięcie – zachęca do przybycia Dorota Rzepka, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.
Andrzej Grabowski to znany bocheńskim czytelnikom poeta, prozaik i publicysta, autor licznych fraszek, satyr, humoresek i widowisk scenicznych, Kawaler Orderu Uśmiechu. Urodził się we Wrocławiu, wychowywał w Piotrkowie Trybunalskim, a od ponad 35 lat mieszka na Pogórzu w Ciężkowicach.
Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów literackich w dziedzinie poezji, prozy, satyry i tekstów estradowych. Współpracował z Ośrodkiem Telewizji Polskiej w Krakowie, organizował konkursy, przeglądy i turnieje parateatralne oraz literackie. Za indywidualny wkład w dzieło rozwoju kultury został wyróżniony nagrodą Uskrzydlonego.
Jest autorem wielu scenariuszy i twórcą licznych widowisk parateatralnych oraz kilkudziesięciu książek, w tym wielu dla dzieci i młodzieży, takich jak: „Zabajne wakacje”, „Fikuś, Zulek i Ciężkogłowy”, „Bajkowisko”, „Hilary, Zulek i ruskie pierogi”, „List do Mikołaja”, „Latająca rodzinka”, „Oszaleć można z tymi kotami”, „Jak mistrz Twardowski uratował Kraków”, „Ulubione, śmieszne i pocieszne”, „Przygody detektywa Bulgota”, „I tam, i tu z babcią Fiu-Fiu”, „Niezwyciężony Zajączek Edzio”, „Opowiastki z niedalekich prerii”, „Bajki – Zabajki”, „Trzy tygodnie z druhną Chuligan”, „Gwiazdkowe opowieści”, „Awantura w pawich piórach”, „Wakacje z Literatem”, „Niesamowity przypadek Arta Verna”, „Wielka afera w królestwie Środka” czy „Powrót smoka”. Największym powodzeniem cieszy się wielokroć wznawiany cykl o przygodach Skrzata Wiercipiętka. Dotychczas ukazały się spopularyzowane przez telewizyjny program Domowe Przedszkole: „Przygody Skrzata Wiercipiętka”, „Wielka wyprawa Skrzata Wiercipiętka” i „Wiercipiętek w Krainie Różowych Paproci”.
Początek spotkania o godz. 11.00 (sala klubu biblioteki).