Strona główna » Kultura » Inscenizacje wydarzeń z czasów okupacji niemieckiej – zdjęcia, film

Inscenizacje wydarzeń z czasów okupacji niemieckiej – zdjęcia, film

W niedzielę, 1 marca 2015 roku na terenie Nowego Wiśnicza i Leksandrowej odbyła się inscenizacja wydarzeń z czasów okupacji niemieckiej, które miały miejsce w 1944 roku.

Historyczne rekonstrukcje rozpoczęto na terenie wiśnickiego rynku a dokładnie w ratuszu, gdzie przeprowadzona została akcja żołnierzy AK na Feldkasse. Dzięki sprawnej i przemyślanej akcji, polskim żołnierzom udało się przejąć pieniądze Wermachtu, które przekazane zostały w całości na dalszą działalność Państwa Podziemnego w Okręgu Krakowskim.

Kolejna inscenizacja miała miejsce  w okolicach wiśnickiego zamku, gdzie odzwierciedlona została potyczka polskich partyzantów z niemieckimi żołnierzami. Rekonstruktorzy upamiętnili także brawurową akcję uwolnienia nocą z 26 na 27 lipca 1944 r. 128. więźniów politycznych z niemieckiego wówczas więzienia przez oddział żołnierzy Armii Krajowej.

Niedzielne wydarzenia zgromadziły wiele osób, w tym m.in. bohaterów tamtych lat.


fot.: Olszewski

Zobacz także

Konrad Buś najlepszy w XXII Szachowym Memoriale dr. Arłamowskiego

XXII Memoriał Szachowy im. dr. Edwarda Arłamowskiego jak co roku towarzyszył obchodom Dni Bochni. 14 czerwca, ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code