Z okazji 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej Miejski Dom Kultury zaprasza do udziału w organizowanym już po raz szósty przez Instytut Pamięci Narodowej przeglądzie filmowym Echa Katynia. W tegorocznej edycji przeglądu znalazło się 5 filmów nawiązujących do tragedii sprzed 75 lat, w Bochni pokarzemy 4 z nich.
Przegląd odbędzie się w sali kameralnej MDK 13 kwietnia 2015 r. o godz. 17.00. Filmy poprzedzi prelekcja dr Dariusza Gorajczyka z krakwskiego oddziału IPN.
Program:
17.00 – rozpoczęcie, prelekcja dr Dariusz Gorajski (IPN Kraków)
17.30- 17 dni września, reż. Józef Gębski, Polska 1997, 22 min.
18.10 – Czaszka z Katynia(Kraniet fra Katyn), reż. Lisbeth Jessen, Dania 2006, 59 min.
19.30 – Śmierć ich połączyła. Kapelani katyńscy, reż. Tomasz Bardorsch, Polska 2013, 40 min.
20.30- Czekista, reż. Aleksandr Rogożkin, Rosja 1992, 91 min.
O filmach:
17 dni września, reż. Józef Gębski, Polska 1997. Film powstał na podstawie zapisków policjanta zastrzelonego przez NKWD, który spoczywa w Miednoje. Przed śmiercią opisał kilka tygodni swojej tułaczki po kraju tuż po wybuchu II wojny światowej. Zapiski ukrył w bucie.
Czaszka z Katynia (Kraniet fra Katyn), reż. Lisbeth Jessen, Dania 2006. Film jest dziełem duńskiej dziennikarki i pisarki, autorki książki o tym samym tytule. W filmie przedstawiona jest historia czaszki, którą z Katynia wywiózł Helge Tramsen, duński chirurg, jeden z lekarzy międzynarodowej komisji dokonującej w 1943 r. sekcji zwłok zamordowanych polskich oficerów. Czaszkę przewiózł do Instytutu Medycyny Sądowej w Kopenhadze, gdzie w 2005 r. została odnaleziona w jednej z szaf. Pozostawało wyjaśnić, do kogo należała. Jest to najprawdopodobniej jedyny duński film o Zbrodni Katyńskiej.
Śmierć ich połączyła. Kapelani katyńscy, reż. Tomasz Bardorsch, Polska 2013. Obraz ukazuje losy kilkudziesięciu żołnierzy duchownych: katolików, prawosławnych, protestantów i żydów, pełniących służbę w Wojsku Polskim w dwudziestoleciu międzywojennym, którzy po wrześniu 1939 r. trafili do niewoli sowieckiej i razem z innymi oficerami zostali zgładzeni.
Czekista, reż. Aleksandr Rogożkin, Rosja 1992. To najbardziej brutalny i drastyczny film przeglądu, przeznaczony wyłącznie dla widzów pełnoletnich. Ten rosyjski obraz to przerażające studium komunistycznego terroru w latach wojny domowej, pokazujące rozprawianie się z wrogami systemu, co niemal zawsze wyglądało tak samo: przesłuchanie, fikcyjna rozprawa i zawsze ten sam wyrok – rozstrzelanie. Kara śmierci traktowana była przez czekistów jako najlepszy sposób na pozbycie się wrogiej części społeczeństwa.
Prelekcję przed filmami wygłosi dr Dariusz Gorajczyk pracownik Referatu Edukacji Historycznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.
Miejski Dom Kultury w Bochni, sala kameralna kina Regis
13 kwietnia 2015 r. godz. 17.
Wstęp wolny.