W dniach 2-5 czerwca 2016 r. na zaproszenie władz miasta Bad Salzdetfurth delegacja z Bochni na czele z Burmistrzem Miasta Bochnia gościła w niemieckim mieście partnerskim.
Termin spotkania został specjalnie wyznaczony i zbiegał się z Dniami Miasta Bad Salzdetfurth, a także z przypadającym w tym roku 25-leciem podpisania „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i wzajemnej współpracy” między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec.
Na tą okoliczność Burmistrz Miasta Bochnia wręczył Burmistrzowi Bad Salzdetfurth Heningowi Hesse adres okolicznościowy, który został bardzo przychylnie przyjęty zarówno przez mieszkańców jak i władze miasta. Odczytanie na oficjalnych uroczystościach adresu przez Burmistrza Bochni Stefana Kolawińskiego w języku niemieckim, przyjęto z dużym zaskoczeniem, ale jeszcze większym zadowoleniem wyrażonym długą owacją.
Kalendarz spotkań podczas pobytu był bardzo napięty i już w czwartek, w pół godziny po przyjeździe delegacji do odległego o prawie 900 km Bad Salzdetfurth odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie robocze dotyczące współpracy gospodarczej. Ze strony niemieckiej oprócz burmistrza, jego zastępcy i członka zarządu obecni byli także przedstawiciele Izby Gospodarczej Powiatu Hildesheim na czele ze starostą, oraz przedstawiciel banku kredytującego ewentualne inwestycje w Polsce. Ten panek dyskusyjny był zainspirowany rozmowami przeprowadzonymi w ubiegłym roku w Bochni i dokonanymi tam ustaleniami kiedy niemiecka delegacja gościła w naszym mieście. Przekazanie szczegółowych informacji o możliwościach inwestycji na naszym terenie, oraz informacja o funkcjonujących już firmach w BSAG, wywołało bardzo duże zainteresowanie niemieckich partnerów gospodarczych. Konsekwencją tych rozmów było zaproszenie potencjalnych inwestorów do Bochni, którzy bardzo chętnie zaproszenie przyjęli i w najbliższym czasie odwiedzą nasze miasto i region.
Na kolejnych spotkaniach podjęto rozmowy dotyczące współpracy na szczeblach oświaty, kultury i sportu. Duże zainteresowanie wyraził niedawno mianowany dyrektor szkoły IGS Thobias Lange, zapewniając chęć kontynuacji obecnej współpracy wraz z otwarciem na nowe pomysły dotyczące zarówno wymiany młodzieży jak i prowadzenia wspólnych projektów bez ograniczania ich tematyki. Wymienił propagowanie nauki języków obcych, ale przede wszystkim zaznajomienie się z kulturą, tradycjami oraz stylem życia, które ułatwią wzajemne zrozumienie oraz zlikwidują zakorzenione głęboko poglądy. Podczas spotkania padły nawet konkretne propozycje pracy i praktyk w zawodach związanych z usługami dla uczniów szkól zawodowych nie zamykając się na inne mogące pojawić się pomysły. Władze obu miast podkreśliły wagę podpisania w kwietniu br. wspólnego międzynarodowego projektu pn. POLSKO NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY „RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ”. Projekt został podpisany przez przedstawicieli PSP nr 7 a Grundschule Lamental.
Również rozmowy na temat kultury prowadzone m.in. z przedstawicielami stowarzyszenia Partnerschaftsverein oraz Muzeum Solnego w Badzie przyniosły pozytywne skutki w zakresie inicjatywy zorganizowania wspólnych wystaw promujących naszą kulturę i miasta np. poprzez Muzea w Bochni i Bad Salzdetfurth. Z ciekawszych pomysłów należy wymienić chęć uruchomienia współpracy pomiędzy lokalnymi twórcami, którzy mogliby nawzajem promować swoją twórczość oraz przeprowadzenie kulinarnych prezentacji przez młodzież polską i niemiecką. Nikt tego głośno nie powiedział, ale raczej jesteśmy przekonani, że nasz schabowy czy bigos nie ma specjalnej konkurencji…
Rozmowy dotyczące sportu prowadzone przy aktywnym udziale przedstawicieli lokalnych ośrodków na czele z klubem sportowym Sportverein Eintracht i jego nowym kierownictwem dotyczyły w szczególności wzajemnych możliwości uczestnictwa polskiej i niemieckiej młodzieży ale także i dorosłych, w różnego rodzaju rozgrywkach, obozach sportowych i innych przedsięwzięciach organizowanych w Bochni i w Bad Salzdetfurth. Zarówno strona polska jak i niemiecka podkreślała gotowość i chęć zorganizowania wspólnych imprez sportowych. Oprócz znanych już tematów związanych z rozgrywkami piłkarskimi, judo itp. pojawiły się nowe pomysły np. delegacja polska wystosowała oficjalne zaproszenie do udziału niemieckiej drużyny strzeleckiej, w organizowanych w Bochni „Podziemnych Zawodach Strzeleckich z Broni Pneumatycznej o „Kruch Solny”, jedynych tego typu na świecie.
Bardzo duża przychylność i zainteresowanie zarówno władz miasta Bad Salzdetfurth jak i przedstawicieli instytucji gospodarczych, finansowych, kultury, sportu a także oświaty i wychowania pozwala sądzić, że współpraca z Bochnią osiągnie nowy, wyższy i bardziej dynamiczny poziom co może zaowocować jedynie pozytywnymi skutkami dla obu partnerskich miast.