W czwartek, 18 grudnia, Kino Regis zaprasza na wyjątkowe spotkanie wszystkich kinofilów, ale i entuzjastów dobrej, nowoczesnej muzyki. W ramach ostatniego w 2014 r. spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego będzie można zobaczyć nową, gotycką wersję słynnej baśni braci Grimm – „Śnieżka” (reż. Pablo Berger).
Specjalnie przygotowaną muzykę – do tego fascynującego, aczkolwiek niemego filmu – wykona na żywo uznana już w Polsce wokalistka, kompozytorka i producentka muzyczna – Miss God.
Artystka wystąpiła m.in. na Heineken Opener Festival 2013, w programie Offensywa Piotra Stlemacha, na filmPolska Festival w Berlinie, ShortWaves w Poznaniu czy Festiwalu Kultury Niezależnej Underground/Independent w Białymstoku. Jej muzykę można również usłyszeć w spektaklach teatralnych i teatru tańca oraz gościnnie u innych artystów tj. Lukasyno, Południce.
Laureatka plebiscytu „Przystanek Młodzi 2013” Gazety Wyborczej za ożywianie lokalnej sceny muzycznej oraz łączenie głosem przeszłości z przyszłością. Nazwana przez serwis muzyczny Interia.pl jednym z najbardziej obiecujących debiutów muzycznych 2013 roku.
Miss God nie zamyka się w gatunkach. Łączy subtelną elektronikę z przyjemnym basem, etnicznymi inspiracjami i wokalnymi eksperymentami.
Film „Śnieżka” jest wersją słynnej baśni braci Grimm o królewnie Śnieżce. Niezwykły hołd dla kina niemego, porównywany przez krytyków do obsypanego Oscarami „Artysty”.
Nagrodzona 32 nagrodami, w tym 10 statuetkami GOYA (m.in. najlepszy film i najlepszy scenariusz) oraz SPECJALNEJ NAGRODY JURY na festiwalu filmowym w San Sebastian. Oficjalny hiszpański kandydat do Oscara.
To opowieść o dziewczynce o imieniu Carmen, która nigdy nie poznała swojej zmarłej przedwcześnie matki. Jej ojciec, niegdyś sławny torreador, zaniedbuje córkę, ulegając złemu wpływowi nowej żony. Macocha z całego serca nienawidzi dziecka i pewnego dnia postanawia pozbyć się go raz na zawsze. Dziewczynce udaje się jednak uciec. Spotyka wesołą kompanię małych torreadorów, którzy przyjmują ją do swojej grupy i dają przezwisko Śnieżka. Carmen pragnie pójść w ślady ojca i – z pomocą nowych przyjaciół – stać się mistrzynią corridy. Kiedy zła macocha dowiaduje się, że Śnieżka żyje, postanawia dopełnić zbrodniczego dzieła…
Sylwetka reżysera
Pablo Berger urodził się w 1963 roku w Bilbao w Hiszpanii. Po raz pierwszy dał się zauważyć dzięki krótkometrażowemu filmowi „Mama” z 1988 roku. Wtedy posypały się pierwsze nagrody, a niedługo później przyszło także stypendium, dzięki któremu mógł rozpocząć studia na Uniwersytecie Nowojorskim. W 2003 roku zadebiutował filmem pełnometrażowym „Torremolinos 73”, który miał swoją światową premierę na Festiwalu Filmowym w Maladze. Produkcja tak bardzo się spodobała, iż uhonorowana została statuetkami dla Najlepszego Aktora, Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera i Najlepszej Aktorki. Obraz dostrzegła również Hiszpańska Akademia Filmowa i wyróżniła go nominacjami do „hiszpańskich Oscarów” – statuetek Goya (Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Debiutant, Najlepszy Aktor, Najlepsza Aktorka). W kinach w Hiszpanii opowieść dotarła na pierwsze miejsce box office. Później trafiła również do innych krajów – po debiucie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu, pojechała m.in. to Tuluzy i Palm Springs. Wyświetlana była również na ekranach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Meksyku, a także w Chinach.
Sukces ten przerósł kolejny film Bergera – „Śnieżka”. Hiszpańska Akademia Filmowa uhonorowała dzieło aż 18 nominacjami, z czego przyznała 10. Obraz był również kandydatem Hiszpanii do nominacji do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.
Dziś Pablo Berger nie tylko kręci filmy, ale i sam wprowadza studentów w arkana sztuki reżyserskiej, wykładając m.in. na Cambridge, Princeton, Yale, Sorbonie i Fémis, a także na Nowojorskiej Akademii Filmowej.
—————
Śnieżka (reż. Pablo Berger) z muzyką „na żywo” Miss God
18 grudnia 2014 r., duża sala Kina Regis, godz. 19.00.
Bilety w cenie: 10 zł i 5 zł (dla członków DKF Maciste).
Projekt dofinansowany ze środków Filmoteki Narodowej.
fot.: nadesłane