Burmistrz Bochni Magdalena Łacna ogłosiła inicjatywę rozpoczęcia prac nad nowym statutem miasta, który ma dostosować strukturę samorządową do wyzwań XXI wieku. Po latach funkcjonowania na podstawie obecnego statutu, władze Bochni postanowiły podjąć działania, które mają na celu zwiększenie transparentności, uproszczenie procedur administracyjnych oraz wzmocnienie roli mieszkańców w procesie decyzyjnym.
„Projekt uchwały zakłada powołanie specjalnej komisji, która w ciągu 6 miesięcy stworzy nowy statut, który następnie zostanie przedstawiony Radzie Miasta. Uchwała ta będzie swego rodzaju papierkiem lakmusowym, który pokaże, którym radnym naprawdę zależy na zmianach i przyspieszeniu Bochni. Mam nadzieję, że projekt uzyska większość i będziemy mogli go wspólnie realizować.” – zapowiada burmistrz Bochni Magdalena Łacna.
Kluczowe propozycje zmiany w projekcie nowego statutu, które chce wnieść burmistrz Magdalena Łacna:
- Wzmocnienie Zarządów i zebrań mieszkańców Osiedli: Nowy statut powinien przewidywać zwiększenie kompetencji Osiedli i współtworzenie listy zadań priorytetowych, czyli takich, które służą zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb społeczności lokalnej. To pozwoli na skuteczniejsze zarządzanie sprawami lokalnymi oraz bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Środki finansowe z zadań priorytetowych Osiedle może przeznaczyć na realizację lub dofinansowanie przedsięwzięć wchodzących w zakres zadań własnych Miasta. Wysokość środków na ten cel określać będzie Rada Miasta przyjmując każdorocznie uchwałę budżetową miasta. Ważna będzie też analiza obecnych granic osiedli i wzmocnienie ich aktywności. Takie działanie doprowadzi do wzmocnienia wspólnoty mieszkańców.
- Powołanie Komisji Głównej w Radzie Miasta: W ramach usprawnienia pracy Rady Miasta, proponuje powołanie Komisji Głównej, złożonej z przedstawicieli wszystkich klubów radnych w Radzie Miasta. Celem powołania będzie przyspieszenie podejmowania kluczowych decyzji oraz lepsza koordynacja działań i zatwierdzanie projektu porządku obrad Rady Miasta.
- Uproszczenie procedur: Zmiany w statucie mają na celu skrócenie terminów składania i rozpatrywania wniosków, a także ujednolicenie procedur w Radzie Miasta, co wpłynie na efektywność pracy Urzędu oraz poprawi obsługę mieszkańców.
„Bochnia przyspiesza – to nie tylko hasło, ale nasza wspólna misja. Nowy statut będzie fundamentem, który pozwoli na budowanie nowoczesnego i przyjaznego dla mieszkańców miasta. Jesteśmy otwarci na dialog i liczymy na aktywny udział mieszkańców we współtworzeniu naszego miasta” – podkreśliła Burmistrz Magdalena Łacna.