Na komisjach radni zapoznają się z nową, już kolejną, uchwałą dotyczącą użyczenia na okres 7 lat Bocheńskiemu Zakładowi Usług Komunalnych nieruchomości znajdującej się w parku Uzbornia. Wcześniejsza uchwała zakładała oddanie w użyczenie BZUK-owi całego parku wraz ze znajdującymi się tam budynkami. Jednak przed sesją została nagle wycofana.
Teraz pojawiła się nowa uchwała zakładająca natomiast przekazanie BZUK-owi tylko części zabudowanej pawilonem gastronomicznym z tarasem widokowym na dachu i ogródkiem oraz tarasem ekspozycyjnym z desek.
Miasto chce użyczyć budynek przeznaczony pod działalność gastronomiczną, który został wybudowany dzięki dotacji z Unii Europejskiej, ponieważ miasto nie może czerpać z niego korzyści. W przeciwnym razie musiałoby zwrócić podatek VAT, o czym pisaliśmy tutaj.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Wojciech Cholewa, pytał urzędników bocheńskiego magistratu o to, w jaki sposób będzie obliczana pomoc de minimis w tym względzie. Nie otrzymał jednak odpowiedzi.
Oddanie czegoś, co jest komercyjne, nawet własnej spółki, nie mieści sie w ustawie o gospodarowaniu nieruchomosciami. Ja rozumiałbym, że ten składnik majątkowy jest przekazywany spółce jako aport. Natomiast użyczenie i to bezpłatne na cele komercyjne nie mieści się w ustawie gospodarki nieruchomościami i ustawie o gospodarce komunalnej. Takie jest moje zdanie. Jest taki raport NIK-u na ten temat, który o tym mówi. Proszę nie popełniać tego błędu. Nie wykazanie de minimis na wstępie to już jest jakiś korowód, natomiast korowodem jest to, że działalność, która tam będzie prowadzona, nie będzie działalnością statusową ani non profit, tylko BZUK najzwyklej w świecie będzie to wydzierżawiał, będzie miał przychody. Ta działalność, która tam będzie prowadzona, nie jest działalnością komunalną. To nie jest zadanie własne gminy, to jest typowe działanie komercyjne. Dlaczego typowe zadanie komercyjne zleca się bez przetargu? Wnieść w aporcie można, natomiast nie użyczyć – mówił podczas posiedzenia Komisji Rewizyjnej radny Wojciech Cholewa.
Z kolei radny Adam Korta dopytywał na Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska:
Dlaczego niecały obszar parku Uzbornia przekazujemy BZUK-owi?
Wiąże się to z pewnymi kosztami, które spółka musiałaby ponosić w wyniku przekazania całego obszaru, mianowicie tam w grę wchodzi podatek od nieruchomości – tłumaczył Tomasz Kuc, naczelnik Wydziału Gospodarki Mieniem Komunalnym i Rolnictwa w urzędzie miasta.
Gdyby doszło do przekazania całego parku Uzbornia Bocheńskiemu Zakładowi Usług Komunalnych, wiązałoby się to z podwyższeniem kapitału spółki i miasto musiałoby zwiększać dotacje dla BZUK-u, aby mógł on zapłacić podatek. Natomiast podatek od nieruchomości gastronomicznej będzie odprowadzał nowy właściciel, który w drodze przetargu zostanie wyłoniony przez zakład. Jednak czy tak się stanie i czy BZUK przejmie budynek gastronomiczny, dowiemy się na najbliższej sesji rady miasta, bowiem zależne jest to od tego czy radni przegłosują uchwałę.
Przeczytaj również:
– Urząd miasta chce użyczyć BZUK-owi na 7 lat park Uzbornia.