Strona główna » Więcej wiadomości » Bochnia w Małopolskim Systemie Informacji Medycznej

Bochnia w Małopolskim Systemie Informacji Medycznej

Szpital Powiatowy w Bochni jest jednym z blisko czterdziestu w województwie, które wejdą do Małopolskiego Systemu Informacji Medycznej (MSIM). 13 czerwca 2018 roku przedstawiciele placówki i województwa małopolskiego podpisali umowę określającą zakres i zasady współpracy przy realizacji tego projektu.

W ramach MSIM powstanie baza informacji, z której będą mogły korzystać małopolskie szpitale. To ułatwi pracę lekarzom, ale też pozwoli szybciej zdiagnozować pacjentów.

Chodzi o osoby, które hospitalizowane np. w bocheńskim szpitalu, trafią dalej do  innej specjalistycznej placówki. Lekarze, jeśli oczywiście pacjent wyrazi na to zgodę,  będą mieć dostęp do pełnej dokumentacji wykonanej w Bochni, badań czy prześwietleń. To będzie działało także w drugą stronę, pomoże naszym lekarzom przyjmującym pacjentów leczonych poza Bochnią – wylicza Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

Ważnym elementem projektu, który zostanie wdrożony w ciągu trzech lat, jest doposażenie szpitali  w sprzęt informatyczny. Bocheńska lecznica dostanie blisko 3,5 mln złotych na wdrożenie systemu. Realizacja MSIM pomoże realizować  zobowiązania wynikające z RODO.

–  Pozwoli nam też na modernizację  szpitalnej sieci, która często zawodzi. Zdarzały się sytuacje, że lekarze musieli przejść na dokumentację papierową, bo komputery zwyczajnie odmówiły posłuszeństwa – dodaje dyrektor Jarosław Kycia, który był jednym z dwóch przedstawicieli małopolskich szpitali pracujących przy przygotowywaniu założeń tego projektu.

Już wiadomo, że w ramach MSIM do bocheńskiego szpitala trafi nowy sprzęt, ale także oprogramowanie konieczne do bezpiecznego przechowywania danych pacjentów.

Wszystko to bardzo „odmłodzi” naszą sieć, którą  tak naprawdę ostatnią poważną modernizację przeszła w 2011 roku. Sytuacja poprawiła się  pod koniec ubiegłego roku, kiedy to na poczet tych środków zmodernizowaliśmy serwerownię szpitala, kupując  serwery za blisko 600 tys. zł – mówi Tomasz Migda, kierownik działu IT Szpitala Powiatowego w Bochni.

MSIM prawie w całości będzie finansowany z funduszy unijnych. Szpital musi dołożyć do projektu ok. 350 tys. zł. Liderem MSIM, który ma być wdrożony do 2021, jest Urząd Marszałkowski w Krakowie.

Zobacz także

Konrad Buś najlepszy w XXII Szachowym Memoriale dr. Arłamowskiego

XXII Memoriał Szachowy im. dr. Edwarda Arłamowskiego jak co roku towarzyszył obchodom Dni Bochni. 14 czerwca, ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code