W sobotę, 22 lutego, na zaproszenie burmistrza Bochni, w Solnym Grodzie odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia „Liga Polskich Miasta i Miejsc UNESCO” pod hasłem: „Poznajmy królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni”.
Burmistrz Stefan Kolawiński odebrał z rąk prezesa stowarzyszenia – Marcina Zamoyskiego – uchwałę zarządu w sprawie przyjęcia Miasta Bochnia w poczet jego członków. Do Ligi dołączyło również Muzeum Zamkowe w Malborku – mówi Maciej Piątek, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta w bocheńskim magistracie.
Jednym z głównych punktów programu zebrania było sprawozdanie zarządu stowarzyszenia za rok 2013. W jego trakcie miała miejsce burzliwa dyskusja z przedstawicielką Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa na temat należytego oznakowania polskich miejsc UNESCO przy autostradach, drogach ekspresowych oraz pozostałych drogach krajowych. Prezes Ligi przesłał w maju 2013 r. pismo do ministra transportu w w/w sprawie, a Polska Organizacja Turystyczna zobowiązała się do opracowania listy 100 obiektów wyznaczonych do wskazania oznakowaniem umieszczonym na sieci autostrad.
Podczas składania wniosków dotyczących planu pracy na 2014 r. rok Jan Balicki, radny miejski, zaprezentował zebranym pomysł stworzenia odznaki „Polskich Diamentów UNESCO”, która miałaby być dodatkową formą promocji polskich obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa oraz zachętą do ich zwiedzania.
Po zakończeniu zebrania jego uczestnicy wzięli udział w zwiedzaniu podziemi bocheńskiej kopalni.
W walnym zebraniu Ligi uczestniczyli wszyscy członkowie stowarzyszenia.
fot.: UM Bochnia
Zobacz również:
– Bochnia przystąpiła do stowarzyszenia “Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO”.