Oficjalne uroczystości z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o 14.30 mszą świętą w Bazylice św. Mikołaja, natomiast majowy piknik na Uzborni rozpoczęły rozgrywki sportowe już o 10 rano. Do samego wieczora nie brakło w programie majowego święta propozycji, które mogły zaspokoić uczestników o bardzo szerokim spektrum zainteresowań.
Po mszy świętej, w asyście orkiestry dętej Kopalni Soli Bochnia i żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik „Poległym za Wolność 1914-1920” na dalszą część uroczystości.
Miejsce oficjalnych obchodów zostało wybrane nieprzypadkowo, bowiem dokładnie 80 lat temu, 3 maja 1935 roku pomnik „Poległym za Wolność…”, wzniesiony z inicjatywy Powiatowego Związku Legionistów w Bochni, został odsłonięty.
Przemówienia pod pomnikiem wygłosili Włodzimierz Bernacki, poseł na Sejm RP, Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński i Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni, odczytano też okolicznościowy Apel Pamięci, a żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej oddali salwę honorową. Uroczystość zakończyło tradycyjne składanie wieńców u stóp pomnika
Część oficjalną trzeciomajowego święta zakończyło otwarcie wystawy „Dawne widoki Bochni ze zbiorów Elżbiety i Piotra Lekkich oraz Bogdana Haby, część I – Od wiaduktu do „Trzech lamp”. Ulica Trzeciego Maja. Za sprawą 40 widokówek i zdjęć można odbyć spacer ulicą prowadzącą z dworca kolejowego do kościoła św. Mikołaja. Z pewnością dla wielu to podróż sentymentalna, bowiem niektóre miejsca zmieniły się diametralnie (Planty) a zmiany innych (Bazylika) można śledzić na kolejno eksponowanych kartach pocztowych. Jak to na wernisażu bywa nie brakło lampki wina, a o strawę dla ciała zadbały dwie szkoły: Zespół Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz Zespół Szkół w Dąbrowicy.
Majówka na Uzborni rozpoczęła się, jak już wspomniano, blokiem rozgrywek sportowych. Dziewczęta grały w koszykówkę, dorośli w siatkówkę plażową, chłopcy mogli się sprawdzić w grach i zabawach z piłką nożną.
Również o 10 rozpoczął się turniej szachowy. Wzięło w nim udział 16 zawodników, najlepszym okazał się Piotr Widła, drugie miejsce zajął Bogdan Kosturkiewicz, a trzecie Jacek Tyrka.
Jak zwykle największym zainteresowaniem cieszyła się strzelnica, zorganizowana przez TKKF Promień, niewiele mniejszą popularność zdobyły modele latające przygotowane i prezentowane przez członków sekcji modelarstwa lotniczego MDK.
Furorę zrobiło stoisko Miejskiego Centrum Dzieci i Młodzieży „Ochronka”, na którym podopieczni „Ochronki” wykonywali dla najmłodszych ozdoby i zwierzątka z baloników, malowali twarze, a upieczone przez nich wcześniej ciasteczka można było ozdabiać według uznania (i oczywiście zjadać).
Prawie setka osób zdecydowała się na udział w grze terenowej, która tym razem dotyczyła bocheńskich kontekstów trzeciomajowych. Ośmioro szczęśliwców, których karty zostały wylosowane, otrzymało nagrody z rąk burmistrza Bochni.
Na scenie amfiteatru zaprezentowali się młodzi artyści, a wśród nich cheerleaderki ze Szkoły Podstawowej nr 4, tancerze z działającego w MDK Jazz Dance Center oraz wokaliści, szlifujący swe umiejętności w MDK pod okiem Sary Rynowskiej: Miłka Pasierb, Krzysztof Cyrus i Karol Makuch.
Bezsprzecznie gwiazdą wieczoru był zespół Latające Talerze, który wystąpił z projektem „Republika Latających Talerzy”, wykonując po mistrzowsku utwory Republiki i Grzegorza Ciechowskiego.
Uczestnicy majówki na Uzborni chętnie korzystali z oferty nowootwartej kawiarni „Mała Czarna Bistro”.
Organizatorami tegorocznych obchodów trzeciomajowych byli: Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury w Bochni, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni, Miejskie Centrum dzieci i Młodzieży „Ochronka”, TKKF Promień.