Strona główna » Więcej wydarzeń » Bocheńscy pacjenci – cz.9. Ból biodra, pachwiny i pośladka

Bocheńscy pacjenci – cz.9. Ból biodra, pachwiny i pośladka

„Bocheńscy pacjenci” to cykl artykułów przedstawiających profil pacjentów z Naszego regionu, którzy borykają się z różnym problemami zdrowotnymi i poszukują uśmierzenia swoich dolegliwości.  Założeniem tego cyklu jest uświadomienie różnych źródeł dolegliwości, które możemy odczuwać my bądź Nasi bliscy. Na potrzeby każdego artykułu dane personalne pacjentów  zostają zmodyfikowane.

PROFIL PACJENTA:
45 letni mężczyzna, żonaty, dwoje dzieci. Pracuje umysłowo, praca siedząca za biurkiem 8h dziennie . Sytuacja rodzina stabilna. Pacjent po pracy bardzo aktywny, codziennie prowadzący trening biegowy, bądź pływacki. Stroni od używek, w wywiadzie zdecydowanie podkreśla duże znaczenie dbania o zdrowie w swoim życiu.

HISTORIA CHOROBY:
Ok 3 lat temu Pacjent miał problemy bólowe na wysokości odcinka lędźwiowego. Rezonans oraz zdjęcia RTG nie wniosły niczego w dalszym procesie leczenie – ból – jak ocenia pacjent – sam minął. Pacjent pojawił się w gabinecie ok. 2 miesiące temu z bólami kompleksowymi: biodra, kręgosłupa lędźwiowego, czasami pośladka i pachwiny, który samoistnie nie przechodzi. Obserwowane obecnie bóle pacjent określa jako wzmożone w porównaniu do poprzednich oraz na bardziej rozlane.

DOLEGLIWOŚCI:
Głównym problemem z którym pacjent obecnie przychodzi  to ból pachwiny oraz pośladka. Czasem pacjent odczuwa także ból promieniujący do lewej kończyny, lecz to nie jest dla niego w obecnym stanie, aż tak niepokojące. Dolegliwości zdecydowanie nasilają się podczas uprawianych sportów. Zmusiło to pacjenta do zaprzestania aktywności co działa na niego frustrująco. Ból pojawia się głównie w obciążaniu wspominanej  kończyny.

BADANIE:
Objawy długo wydawały się nietypowe. Podczas badania zaobserwowano spłyconą lordozę lędźwiową oraz napięte dość mocno mięsnie przywodziciele lewego uda. Oceniając postawę ciała pacjenta nie zauważono żadnych istotnych nieprawidłowości.  Podczas dodatkowych testów funkcjonalnych oraz badania zakresów ruchomości pojedynczych stawów zauważono problem w rotacji wewnętrznej w lewym i prawym stawie biodrowym.

WNIOSKI KLINICZNE I PROPOZYCJE LECZENIA:
Zbadane zakresy rotacji stawów biodrowych dały przypuszczenie o występowaniu u tego pacjenta tzw. konfliktu panewkowo – udowego. Proces leczenia rozpoczęto od wykonania potrzebnych zdjęć RTG aby zauważony deficyt potwierdzić na radiogramie. Lewy staw biodrowy rzeczywiście okazał się „zwężony” co dało następny impuls do wykonani kolejnego celowanego już zdjęcia RTG. Badanie to potwierdziło w 100% zaistniały konflikt. Konflikt panewkowo – udowy. Dysplazja czy zwichnięcie biodra powoduje nieprawidłową, często nadmierną ruchomość w stawie biodrowym. W praktyce częste są schorzenia prowadzące do ograniczenia ruchomości w stawie na skutek nieprawidłowego kontaktu pomiędzy poszczególnymi elementami. I jedno i drugie biodro nad ruchome bądź o ograniczonej ruchomości prowadzi w konsekwencji do opisanego konfliktu. Terapia , która ma pacjenta uchronić od zabiegu na stawie biodrowym oraz zniwelować objawy oparta jest na terapii manualnej oraz metodzie mięśniowej z nią powiązanej. Już pierwsze 10-15 minutowe zabiegi przyniosły zdecydowaną poprawę. W wyniku błędnej biomechaniki prowadzi się także edukacje pacjenta uświadamiając co sam może zrobić i jak może kontrolować pewne rzeczy, aby przyśpieszyć terapię.

Powyższy artykuł ma charakter poglądowo – informacyjny i nie może stanowić źródła autodiagnozy. Jeżeli mają państwo jakieś pytania to proszę o nie na email:  centrumsymetria@gmail.com
Krzysztof Borowiec – fizjoterapeuta

Zobacz także

Polonez dla Niepodległej na łapanowskim rynku

9 listopada 2023 roku na łapanowskim rynku zaroiło się od barwnych korali, furkotały krakowskie spódnice, ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code