“Bocheńscy pacjenci” to cykl artykułów przedstawiających profil pacjentów z Naszego regionu, którzy borykają się z różnym problemami zdrowotnymi i poszukują uśmierzenia swoich dolegliwości. Założeniem tego cyklu jest uświadomienie różnych źródeł dolegliwości, które możemy odczuwać my bądź Nasi bliscy. Na potrzeby każdego artykułu dane personalne pacjentów zostają zmodyfikowane.
PROFIL PACJENTA:
Kobita w wieku 50 lat. Przy wzroście 165 cm waży 95 kg – duża nadwaga. Wraz z mężem mieszkają w bloku bez windy na 3 piętrze. Dwójka dzieci już nie mieszka wraz z nimi. Ma stałą pracę siedzącą. Co lato starają się w raz z mężem wyjechać gdzieś odpocząć. Nie pali papierosów, sporadycznie pije kawę. Nie odmawia sobie lampki wina wypijanej przed snem. Prowadzi szczęśliwe i spokojne życie.
HISTORIA CHOROBY I WYWIAD RODZINNY:
Już od kilku miesięcy miała trudności z wychodzeniem po schodach, odczuwała ból w prawym kolanie. Problem z nadwagą ma od dzieciństwa. Od niedawna ma z rana problem ze wstawaniem z łóżka, powoduje to bardzo duży ból w okolicy kolan. Pacjentka nie choruje na cukrzycę, również jej rodzina nie cierpi na tą chorobę. Problem nasilił się gdy pacjentka wyjechała na turnus nad morze podczas którego, w trakcie różnych aktywności, poczuła nieprzechodzący ból po stronie przyśrodkowej kolana obok rzepki. Nie przypomina sobie żadnych stłuczeń, wypadków które mogły by wpłynąć na jej obecny stan, a ból mimo zaleceń kadry medycznej (okłady lodem, odpoczynek ) nie przeszedł.
OBJAWY I BADANIE:
Ból po przyśrodkowej stronie rzepki może świadczyć o problemie tzw mięśni gęsiej stopki. Zanim jednak zdiagnozuje się ten problem należy wykonać szereg dodatkowych badań manualnych prowadzących do dokładnego określenia stanu pacjentki. Należy wykonać kilka istotnych testów funkcjonalnych, zbadać manualnie staw co oczywiście należy poprzedzić dokładnym wywiadem klinicznym.
WNIOSKI i PROPOZYCJE LECZENIA:
Ból po przyśrodkowej stronie rzepki oraz obrzęknięte miejsce przyczepu omawianych mięśni został potwierdzony w badaniu i ukazał wzmożone napięcie mięśni gęsiej stopki. Gęsia stopka jest to nazwa płytki ścięgnistej utworzonej z połączenia 3 mięśni: krawieckiego, smukłego i półścięgnistego. Mięśnie gęsiej stopki posiadają swoją kaletkę maziową, znajdującą się bezpośrednio pod nimi i spełniają rolę zginaczy stawu kolanowego a także rotatorów wewnętrznych goleni. Pełnią także funkcję dynamicznych stabilizatorów przyśrodkowego przedziału kolana. Jeżeli kolano do których te mięśnie dochodzą było już wcześniej niestabilne to wzmożona aktywność może spowodować jakąś dysfunkcje związaną dokładnie z tą strukturą anatomiczną.
W leczeniu tego przypadku pacjentka została podana jednorazowej terapii manualnej z dodatkiem zapożyczonych metod oraz została ustabilizowana kinesiotapingiem tak, aby biernie błędnie przyjmowana oś kończyny nie powodowała nawrotów bólu. Pacjentka zaraz po terapii nie odczuwała żadnego bólu. Z informacji 3 dni po zabiegu pacjentka także ból nie odczuwała. Zalecenia dalsze to nie przeciążanie zbędne kończyny i pozwolenie na spokojne gojenie się podrażnionej okolicy.
Powyższy artykuł ma charakter poglądowo – informacyjny i nie może stanowić źródła autodiagnozy. Jeżeli mają państwo jakieś pytania to proszę o nie na email: centrumsymetria@gmail.com
Krzysztof Borowiec – fizjoterapeuta