Przypomnijmy, że z chwilą przeniesienia się bocheńskiej straży miejskiej do nowej siedziby zlokalizowanej w budynku przy ul. Regis 2 – w dawnym “medyku” – straż miejska odziedziczyła potężną, 100-letnią kasę pancerną. Zadania związanego z jej otwarciem podjął się kasiarz, który po tygodniu ciężkiej pracy zdołał otworzyć kasę pancerną po 25 latach.
Na początku była duża ciekawość dlatego przyjechał do nas kasiarz hobbysta, który chciał tę kasę otworzyć. Okazało się, że po czasie jaki u nas spędził jego starania zawiodły. W tym roku podjęliśmy ostateczną próbę otwarcia tej kasy przy udziale specjalisty, który 34 lata zajmuje się otwieraniem kas. Przed kasą która znajduje się w Bochni spędził w różnych pozycjach tydzień to jest blisko 80 godzin. Efektem tej pracy mamy otwartą kasę pancerną. Kasa ma dwa zamki i to stanowiło największy problem dla kasiarza ponieważ w środku w jednym miejscu, w jednym otworze znajdują się dwa zamki. – poinformował Krzysztof Tomasik komendant Straży Miejskiej w Bochni.
Dzisiaj w komendzie Straży Miejskiej w Bochni odbyła się konferencja prasowa na której przedstawiono licznie przybyłym dziennikarzom informację, co w kasie pancernej się znajduje.
Poza dokumentami i broszurkami w kasie znajduje się bardzo fajna rzecz którą jest mercedes z 1936 roku. Pierwszy taki mercedes został wyprodukowany w 1906 roku. – powiedział Krzysztof Tomasik.
Oczywiście tajemniczo brzmiąca nazwa „mercedes” to popularnie używana dawniej maszyna do pisania, która do dzisiaj jak zapewniał komendant bocheńskiej Straży Miejskiej jest sprawna. Mercedes jest zabezpieczony łańcuchem z kłódką, który uniemożliwia pisanie. Z boku tego urządzenia znajduje się napis KS Bochni, który oznacza, że maszyna do pisania należała do bocheńskiej kopalni soli.
Komendant Straży Miejskiej w Bochni ma pomysł na dalsze wykorzystanie kasy.
Kasa pancerna będzie służyła do przechowywania dokumentów ścisłego zarachowania np. mandatów dodatkowo mamy możliwość przechowywania tutaj środków przymusu bezpośredniego jak gazu, pałek wielofunkcyjnych. – mówi Krzysztof Tomasik.
W kasie pancernej znajduje się jeszcze jedna skrytka w drzwiach oraz cztery skarbczyki wewnątrz kasy. Jeden został otwarty, natomiast pozostałe trzy kasiarz będzie próbował otworzyć. Po otwarciu wszystkich skrytek dowiemy się czy w kasie znajdują się jeszcze jakieś ciekawe przedmioty, dokumenty czy też inne rzeczy.
KBC24 Bochnia Powiat Region
„burmiszcz”zarabia 12 tys. i nawet oszczedza na cerowaniu marynarki bardzo obszernej i pewnie ciezko kupić taki rozmiar:)
Bardzo interesujacy artykul. Bede tu zagladac czesciej 🙂