We wtorek, 28 stycznia, w Bochni i Tarnowie odbędą się szkolenia z najnowszej wersji programu Płatnik, zorganizowane przez tarnowski oddział ZUS. Trwa nabór chętnych.
Do tej pory w Tarnowie i Bochni przeszkolono ok. 650 osób z zakresu funkcjonalności i obsługi nowego oprogramowania. Kolejne 150 weźmie udział w zaplanowanych szkoleniach do końca stycznia 2014 r.
Najczęstszym problemem w związku z zainstalowaniem nowego programu Płatnik jest pojawiający się przy wysyłce dokumentów błąd krytyczny dotyczący niezweryfikowanych z danymi ZUS kartotekami płatnika i ubezpieczonych. W poprzednich wersjach programu błąd krytyczny uniemożliwiał przekazanie do ZUS dokumentów poprzez teletransmisję danych. W programie Płatnik 9.01.001 w pierwszym etapie jego wdrażania można przesyłać dokumenty rozliczeniowe pomimo występującego błędu. Do tej pory najwięcej pytań dotyczyło jednak możliwości przekazywania dokumentów rozliczeniowych za grudzień 2013 w wersji 8.01.001A, a także o realizację drugiego etapu wdrożenia nowych funkcjonalności programu i weryfikacji danych Płatnika z danymi ZUS – relacjonuje Łukasz Mazur, szkoleniowiec ZUS w Tarnowie.
Nowe oprogramowanie powinno być stosowane od stycznia br. przy sporządzaniu dokumentów za rok ubiegły, w szczególności przez płatników, którzy muszą posługiwać się nowymi kodami ubezpieczeniowymi. Bezwzględnie natomiast programem Płatnik 9.01.001 należy się posługiwać od lutego, sporządzając dokumenty za styczeń 2014 r.
Zmiany w Płatniku 9.01.001 wynikają z nowelizacji przepisów prawa związanych m. in. z wprowadzeniem nowych kodów tytułów do ubezpieczeń oraz udostępnienia nowych funkcjonalności aplikacji. Jednym z nadrzędnych celów jest zmniejszenie ilości błędów w dokumentach poprzez ich bieżącą weryfikację w oparciu o już zewidencjonowane dane.
Ponadto dla płatników składek zatrudniających ponad 7 tys. pracowników dedykowana jest wersja programu o zwiększonej wydajności 9.01.001A.
Oprogramowanie można pobrać z: http://pue.zus.pl/platnik oraz http://www.platnik.info.pl/. Poza tym jest ono dostępne w terenowych jednostkach organizacyjnych ZUS na płytach DVD. Ponadto można odbyć szkolenie elektroniczne oraz zapoznać się z broszurą informacyjną, podręcznikiem użytkownika i administratora oraz poradnikiem sporządzania dokumentów ubezpieczeniowych.
Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.