Polacy coraz chętniej korzystają z systemu kaucyjnego. Od jego uruchomienia jesienią 2025 roku do końca maja 2026 zwrócono już około 1,6 miliarda butelek i puszek, a w całym kraju działa blisko 62 tysiące punktów zwrotu. Teraz operatorzy chcą zrobić kolejny krok i przenieść recyklomaty bliżej mieszkańców – prosto na osiedla.
Pierwszy pilotaż ruszył na warszawskich Młocinach. Automaty ustawiono w pobliżu bloków i altan śmietnikowych, dzięki czemu mieszkańcy mogą oddać opakowania przy okazji codziennych obowiązków, bez konieczności odwiedzania sklepu. Co więcej, zwrot kaucji trafia bezpośrednio na kartę płatniczą, a w przyszłości będzie możliwe także gromadzenie środków w aplikacji.
Operatorzy podkreślają, że właśnie łatwy dostęp do punktów zwrotu ma pomóc osiągnąć wymagany poziom zbiórki opakowań – w tym roku wynoszący 77 proc., a w kolejnych latach aż 90 proc.
A może także w Bochni?
Choć na razie nie ma informacji o planach montażu takich urządzeń w Bochni, to podobne rozwiązanie mogłoby sprawdzić się również tutaj. Recyklomaty ustawione na większych osiedlach mieszkaniowych, w pobliżu altan śmietnikowych czy parkingów, z pewnością ułatwiłyby mieszkańcom oddawanie butelek i puszek. Skorzystaliby na tym zwłaszcza seniorzy oraz osoby, które dziś muszą nosić opakowania do sklepów.
Twórcy projektu zapowiadają, że jeśli pilotaż w Warszawie zakończy się sukcesem, sieć będzie rozwijana także w innych dużych miastach, w tym w Krakowie. Niewykluczone więc, że w przyszłości podobne urządzenia pojawią się również w mniejszych miastach regionu, takich jak Bochnia.
KBC24 Bochnia Powiat Region