Fachowcy z policyjnego laboratorium kryminalistycznego w Krakowie od niedawna korzystają z skaningowego mikroskopu elektronowego. Był on już wykorzystywany przez funkcjonariuszy w ekspertyzach przy sprawach, np. pseudokibiców (badanie resztek rac), przy wypadkach drogowych, włamaniach do samochodów itp., wszędzie tam, gdzie trzeba zbadać skład pierwiastkowy danej materii, a inne metody nie zawsze są tak dokładne i skuteczne.
Urządzenie trafiło do krakowskiego laboratorium kryminalistycznego policji dzięki uprzejmości Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Jest to efekt długoletniej współpracy obu instytucji i dogłębnego zrozumienia wymogów dzisiejszej kryminalistyki. Skaningowy mikroskop elektronowy z detektorem EDS, marki JEOL 5800, produkcji japońskiej wykorzystywany jest przez policyjnych specjalistów przede wszystkim do badań chemicznych. W laboratorium kryminalistycznym badane są na nim mikroślady typu: lakiery, szkła, drobiny metali, pozostałości powybuchowe itp. Dzięki niemu możliwe są analizy materiałów pod względem ich składu pierwiastkowego – mówi podinsp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy małopolskiej policji.
W polskiej policji takiego typu mikroskop posiadają tylko 2 laboratoria – Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji oraz krakowskie Laboratorium Kryminalistyczne.
Wczoraj o godz. 11.00 w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyła się uroczystość przekazania przez przedstawicieli Instytutu Ekspertyz Sądowych skaningowego mikroskopu elektronowego dla małopolskiej policji.
Instytut Ekspertyz Sądowych reprezentowała prof. dr hab. Janina Zięba – Palus, kierownik zakładu kryminalistyki, natomiast małopolską policję zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie, insp. Jacek Fabisiak.
fot.: KWP w Krakowie