Strona główna » Kultura » Ponad sto zgłoszeń do VI Festiwalu Piosenki

Ponad sto zgłoszeń do VI Festiwalu Piosenki

Ponad sto zgłoszeń wpłynęło na VI Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”, który odbędzie się 21-23 maja w Hali Widowiskowo–Sportowej. Teraz komisja pod przewodnictwem Marka Piekarczyka wybierze wykonawców, którzy wezmą udział w przesłuchaniach konkursowych.

Uczestnicy wystąpią w trzech kategoriach – integracyjne duety, soliści oraz zespoły muzyczne i szkolne chóry.

Zgłoszenia były przyjmowane przez blisko dwa miesiące. Procedura nie była skomplikowana, wystarczyło przesłać dowolne nagranie, wykonane nawet telefonem komórkowym. Jakość nie miała znaczenia, liczył się pomysł muzyczny i interpretacja utworu – Już dziś można powiedzieć, że poziom festiwalu będzie w tym roku bardzo wysoki. Zainteresowanie jest coraz większe. Mamy zgłoszenia z całej Polski, od Szczecina, poprzez Jarocin, Lublin, Mielec i Zamość. Będą też uczniowie z niemieckich szkół specjalnych. Porównując pierwsze lata z chwilą obecną, można śmiało powiedzieć, że festiwal to trafione wydarzenie muzyczne, które zmierza w bardzo dobrym kierunku – mówi dyrektor Ośrodka Teresa Jaszczyńska.

Osoby, które zostaną zakwalifikowane do kategorii „integracyjne duety” będą miały dodatkowo możliwość uczestnictwa w warsztatach prowadzonych przez znakomitych polskich artystów. Nazwiska mówią same za siebie: Adrianna Biedrzyńska, Ania Rusowicz, Artur Barciś, Dorota Osińska, Marek Jackowski i Marek Piekarczyk. Zajęcia będą odbywały się w pomieszczeniach Ośrodka – Warsztaty, to ostatni, dwudniowy etap przygotowania do występów przed komisją festiwalową i publicznością. Uczniowie niepełnosprawni oraz ich zdrowi rówieśnicy, dobrani w pary na podstawie przesłanych nagrań będą opracowywać wspólne wykonanie wybranych przez siebie piosenek. Ta kategoria najbardziej obrazuje przesłanie festiwalu. To nauka nie tylko muzyki, ale zrozumienia i tolerancji – wyjaśnia wicedyrektor Jerzy Turek

A trzeba przyznać, że przygotowane podczas warsztatów interpretacje piosenek zachwycają widownię, która co roku jest liczniejsza.  Tym razem część festiwalowa, z udziałem publiczności, została zaplanowana na 23 maja. Odbędzie się w Hali Widowiskowo -Sportowej. Podczas uroczystego rozpoczęcia piosenki dedykowane dzieciom zaśpiewa Dorota Osińska. Później uczestnicy w ramach przesłuchań konkursowych zaprezentują własne aranżacje utworów muzycznych. O godzinie 17:00 rozpocznie się Festiwalowa Gala Laureatów. Wypełni ją koncert wyróżnionych uczestników, recital Artura Barcisia oraz koncert finalistów programu TVP2 „The Voice of Poland”, których zaprosił Marek Piekarczyk. Wystąpi Dorota Osińska z zespołem oraz Magdalena Bałdych, Barbara Janyga, Kinga Kutrzuba, Jakub Hutek i Juliusz Kamil.

Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Krystyna Szumilas – Minister Edukacji Narodowej, Jarosław Duda – Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, dr Werner Köhler – Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec oraz Jacek Pająk – Starosta Bocheński.

Organizatorem jest Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bochni oraz działające przy tej placówce Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Projekt dofinansowany jest ze środków Powiatu Bocheńskiego i Miasta Bochni. W organizację w znacznej mierze włączyli się lokalni przedsiębiorcy. Szczegółowa lista sponsorów znajduje się na stronie www. festiwal.bochnia.pl.
(inf. prasowa)

Zobacz także

Zaproszenie na spotkanie autorskie z Marcinem Bieniem, autorem powieści „Na skraju” w bocheńskiej książnicy

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na spotkanie autorskie z Marcinem Bieniem, autorem ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code