Prokurator Rejonowy w Bochni skierował akt oskarżenia przeciwko Weronice S. o wyłudzenie lub usiłowanie wyłudzenia pieniędzy. 24-letnią mieszkankę województwa małopolskiego oskarżył o dokonanie lub usiłowanie popełnienia 844 przestępstw polegających na wprowadzeniu w błąd proboszczów parafii na terenie całej Polski, co do swojej tożsamości, posiadanych uprawnień do kontroli zabezpieczenia przeciwpożarowego, zaleceń unijnych i kurii dotyczących nabywania oferowanych przez nią atestowanych artykułów w postaci gaśnic, kocy gaśniczych i tablic informacyjnych, doprowadzając ich lub próbując skłonić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwotach od 229 zł do 1194 zł.
W toku śledztwa ustalono, że Weronika S. była zatrudniona w firmie telemarketingowej zajmującej się sprzedażą sprzętu przeciwpożarowego. Wkrótce założyła własną działalność gospodarczą, w ramach której telefonowała do proboszczów parafii na terenie całej Polski. W rozmowach z przedstawicielami parafii, posługując się fikcyjnymi danymi, podawała się za pracownika Państwowej Straży Pożarnej, Centrum Zabezpieczenia Pożarowego lub firmy zajmującej się kontrolą przeciwpożarową obiektów i informowała o konieczności nabycia, ze względu na wymogi unijne, zalecenia kontroli i kurii, oferowanych przez nią artykułów w postaci gaśnic, kocy gaśniczych lub tablic informacyjnych. Zapewniała jednocześnie, że oferowane przez nią towary są atestowane i mają korzystną cenę. W ten sposób wprowadzała przedstawicieli parafii w błąd, co do obowiązku posiadania oferowanego przez nią sprzętu i jego atrakcyjności m.in. w zakresie ceny. Wartość oferowanego sprzętu faktyczne była kilkakrotnie niższa niż cena, za którą sprzedawała ją Weronika S. – mówi Elżbieta Potoczek-Bara, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.
Kobieta przyznała się do popełnienia zarzucanych jej przestępstw i złożyła wyjaśnienia. W przeszłości była już karana za oszustwo.
Grozi jej kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.