Badania archeologiczno-architektoniczne prowadzone w 2016 roku na terenie dawnego zamku żupnego w Bochni pod kątem planowanej rewitalizacji obiektu przyniosły zaskakujące rezultaty. Potwierdziły nie tylko dotychczasowe ustalenia poczynione na podstawie źródeł pisanych, lecz dostarczyły nowych, namacalnych dowodów na istnienie tej imponującej budowli – siedziby żupników i podżupków bocheńskich, administracyjnego centrum żupy.
Na zamku przyjmowano także wizytujących żupę monarchów i innych znaczniejszych gości. Bywali w nim m. in. Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, kilka dni spędził tu król Stefan Batory. Dokładnie pięćset lat temu, w 1517 roku, zwiedził zamek i kopalnię humanista wiedeński Joachim Wadianus, autor pierwszego opisu jej walorów turystycznych. Jesteśmy przekonani, że zechcecie teraz Państwo z pierwszej ręki dowiedzieć się o badaniach, które zdają się otwierać fascynującą perspektywę na to, że Bochni może przybyć w przyszłości bardzo atrakcyjny obiekt świadczący tak bardzo o jej bogatej, salinarnej przeszłości.
Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni uprzejmie zaprasza na specjalne Czwartkowe Spotkanie Muzealne z archeologiem Eligiuszem Dworaczyńskim kierownikiem zespołu prowadzącego badania archeologiczno-architektoniczne na terenie zamku żupnego w Bochni przy ulicy Regis.
9 lutego 2017 roku o godzinie 17.30
Galeria „Strych Muzealny”
Rynek 20