Strona główna » Kultura » Jak będą wyglądać tegoroczne Dni Bochni?

Jak będą wyglądać tegoroczne Dni Bochni?

Tworząc program tegorocznego święta miasta organizatorzy postawili na równe rozłożenie akcentów na wszystkie sfery szeroko pojętej kultury. Wychodząc naprzeciw oczekiwań publiczności, która czasem z powodzi propozycji nie wyławiała na czas interesujących ją wydarzeń,  program został podzielony na trzy „bloki”: naukę, sztukę i rozrywkę, rozciągając jednocześnie czas Dni Bochni do niemal trzech tygodni.

Organizatorom zależy na prezentowaniu bocheńskich artystów i bocheńskich wątków. Publiczność doceniła bowiem, że dzięki temu to święto zyskało unikatowy charakter, odróżniający Dni Bochni od świąt innych miast i gmin. Poszczególne propozycje tak zostały zaplanowane by nie zazębiały się czasowo a także aby wydarzenia zawarte w każdym z „bloków” były różnorodne zarówno tematycznie jak i warsztatowo.

W ramach bloku „Nauka” (11-18 czerwca) podczas sesji naukowej „Średniowiecze na nowo odczytane” zorganizowanej przez Muzeum im. Stanisława Fischera i Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ośmioro referentów podejmie próbę nowego spojrzenia na epokę Średniowiecza. Marzyciele i amatorzy astronomii będą mogli poznać tajniki świętojańskiego nieba w przenośnym planetarium, a dzieci dodatkowo wziąć udział w terenowej grze literackiej. W bibliotece spotkać będzie można w tych dniach kolejnego „bochniaka z pasją” – Janusza Paprotę, nauczyciela historii, twórcę portalu www.bochenskiedzieje.pl, zaś w dużej sali kina „Regis” Jan Flasza i Przemysław Konieczny zdradzą być może kulisy powstawania kolejnego wydania swojej książki „Bochnia. Przewodnik po mieście”. Temu spotkaniu towarzyszyć będzie minirecital uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Bochni.

Blok „Sztuka” (18-25 czerwca) wypełnią wernisaże wystaw: laureatów przeglądu „Młodzi Plastycy” czy poplenerowej fotograficznej, jednak najważniejszą z nich będzie przekrojowa, największa dotąd w Bochni ekspozycja pt. „Marcin Samlicki w pełnym kolorze”, zorganizowana w roku 70. rocznicy tragicznej śmierci jednego z najwybitniejszych malarzy bocheńskich. Nie braknie poezji, a to za sprawą prezentacji tomu poetyckiego „Uzbornia. Kroniki rodzinne” – wiersze Andrzeja Pacuły przeczyta Grażyna Barszczewska, całości dopełnią dwa spotkania zabierające publiczność w podróż: jedno na Bałkany (Michał Korta) drugie w podróż sentymentalną do dawnej Bochni i do domów jej ówczesnych mieszkańców (Janina Kęsek).

Blok „Rozrywka” (25-28 czerwca) zapełnią koncerty, pokazy i konkursy. Wystąpią przede wszystkim artyści bocheńscy od laureatów przeglądu „Młode Talenty” począwszy, poprzez Orkiestrę Górniczą, do rodzimych zespołów wykonujących muzykę różnych gatunków: Time For Funk, Davie Ellis Blues Band z Jerzym Janikiem i Sławomirem Puką, Anna Treter z zespołem. Bocheńskiego akcentu nie braknie podczas występu gwiazd, bowiem członkiem zespołu Anny Treter jest bochnianin, multiinstrumentalista Tomasz Hernik. Stąd też sobotnie koncerty na bocheńskim Rynku opatrzono wspólnym tytułem: „Bocheńskie wątki muzyczne”.

Koncerty niedzielne otrzymały wspólny szyld „Nowa muzyka polska”. Poszukując klucza w doborze artystów postawiono na świeżość, młodość i stały rozwój. Takimi artystami są bezsprzecznie mniej znany (na razie) Skubas i gwiazda z ugruntowaną pozycją, ale wciąż zaskakująca nowymi odsłonami BRODKA.

Występy estradowe na rynku świetnie uzupełni „Bocheński Jarmark Kulturalny” prezentujący prace i warsztat artystów-plastyków oraz rękodzielników z Bochni i okolic oraz kiermasz książek nowych i tych „uwalnianych”. Będzie więc można nie tylko kupić nowe wydawnictwa, ale także przynieść swoje, przeczytane już książki, i oddać w dobre ręce, lub wymienić na inne. Jarmarkowi towarzyszyć będą pokazy i występy, atrakcje dla dzieci (m. in. malowanie twarzy, wykonywanie zabawek itp.)

Nie braknie konkursów, pokazów i innych atrakcji.

Tradycyjnie, podczas ostatniego dnia święta Bochni, w Miejskim Domu Kultury zostanie rozegrany Turniej Szachowy im. dr Edwarda Arłamowskiego.

Osoby chcące wymienić lub oddać książki oraz artystów-plastyków i rękodzielników, profesjonalistów i amatorów zainteresowanych prezentacją dzieł swoich rąk podczas „Jarmarku” prosimy o kontakt z Miejskim Domem Kultury w Bochni, ul. Regis 1 – tel. 14 611 69 35, e-mail: mdk@bochnia.pl

Dni Bochni 2015
Termin: 11-28 czerwca 2015 r.
Miejsce: Rynek, Park Rodzinny Uzbornia, kościół św. Pawła Apostoła, Muzeum im. Stanisława Fischera, Miejski Dom Kultury, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, plac przy ul. Floris.
Organiatorzy: Miejski Dom Kultury, Muzeum im. Stanisława Fischera, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego, Gimnazjum nr 2 w Bochni, Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia w Bochni, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich koło w Bochni, Fundacja Salina Nova, Miejskie Centrum Dzieci i Młodzieży „Ochronka”.

Czytaj również:
Szczegółowy program Dni Bochni 2015. NAUKA – SZTUKA – ROZRYWKA (11-28 czerwca 2015)

Zobacz także

Zaproszenie na otwarcie wystawy “Namaluj zachwyt” i autorski wieczór poezji Anny Gaudnik w bocheńskiej książnicy

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na LXXIV Salon Artystyczno-Literacki, podczas którego odbędzie ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code