Tworząc program tegorocznego święta miasta organizatorzy postawili na równe rozłożenie akcentów na wszystkie sfery szeroko pojętej kultury. Wychodząc naprzeciw oczekiwań publiczności, która czasem z powodzi propozycji nie wyławiała na czas interesujących ją wydarzeń, program został podzielony na trzy „bloki”: naukę, sztukę i rozrywkę, rozciągając jednocześnie czas Dni Bochni do niemal trzech tygodni.
Organizatorom zależy na prezentowaniu bocheńskich artystów i bocheńskich wątków. Publiczność doceniła bowiem, że dzięki temu to święto zyskało unikatowy charakter, odróżniający Dni Bochni od świąt innych miast i gmin. Poszczególne propozycje tak zostały zaplanowane by nie zazębiały się czasowo a także aby wydarzenia zawarte w każdym z „bloków” były różnorodne zarówno tematycznie jak i warsztatowo.
W ramach bloku „Nauka” (11-18 czerwca) podczas sesji naukowej „Średniowiecze na nowo odczytane” zorganizowanej przez Muzeum im. Stanisława Fischera i Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ośmioro referentów podejmie próbę nowego spojrzenia na epokę Średniowiecza. Marzyciele i amatorzy astronomii będą mogli poznać tajniki świętojańskiego nieba w przenośnym planetarium, a dzieci dodatkowo wziąć udział w terenowej grze literackiej. W bibliotece spotkać będzie można w tych dniach kolejnego „bochniaka z pasją” – Janusza Paprotę, nauczyciela historii, twórcę portalu www.bochenskiedzieje.pl, zaś w dużej sali kina „Regis” Jan Flasza i Przemysław Konieczny zdradzą być może kulisy powstawania kolejnego wydania swojej książki „Bochnia. Przewodnik po mieście”. Temu spotkaniu towarzyszyć będzie minirecital uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Bochni.
Blok „Sztuka” (18-25 czerwca) wypełnią wernisaże wystaw: laureatów przeglądu „Młodzi Plastycy” czy poplenerowej fotograficznej, jednak najważniejszą z nich będzie przekrojowa, największa dotąd w Bochni ekspozycja pt. „Marcin Samlicki w pełnym kolorze”, zorganizowana w roku 70. rocznicy tragicznej śmierci jednego z najwybitniejszych malarzy bocheńskich. Nie braknie poezji, a to za sprawą prezentacji tomu poetyckiego „Uzbornia. Kroniki rodzinne” – wiersze Andrzeja Pacuły przeczyta Grażyna Barszczewska, całości dopełnią dwa spotkania zabierające publiczność w podróż: jedno na Bałkany (Michał Korta) drugie w podróż sentymentalną do dawnej Bochni i do domów jej ówczesnych mieszkańców (Janina Kęsek).
Blok „Rozrywka” (25-28 czerwca) zapełnią koncerty, pokazy i konkursy. Wystąpią przede wszystkim artyści bocheńscy od laureatów przeglądu „Młode Talenty” począwszy, poprzez Orkiestrę Górniczą, do rodzimych zespołów wykonujących muzykę różnych gatunków: Time For Funk, Davie Ellis Blues Band z Jerzym Janikiem i Sławomirem Puką, Anna Treter z zespołem. Bocheńskiego akcentu nie braknie podczas występu gwiazd, bowiem członkiem zespołu Anny Treter jest bochnianin, multiinstrumentalista Tomasz Hernik. Stąd też sobotnie koncerty na bocheńskim Rynku opatrzono wspólnym tytułem: „Bocheńskie wątki muzyczne”.
Koncerty niedzielne otrzymały wspólny szyld „Nowa muzyka polska”. Poszukując klucza w doborze artystów postawiono na świeżość, młodość i stały rozwój. Takimi artystami są bezsprzecznie mniej znany (na razie) Skubas i gwiazda z ugruntowaną pozycją, ale wciąż zaskakująca nowymi odsłonami BRODKA.
Występy estradowe na rynku świetnie uzupełni „Bocheński Jarmark Kulturalny” prezentujący prace i warsztat artystów-plastyków oraz rękodzielników z Bochni i okolic oraz kiermasz książek nowych i tych „uwalnianych”. Będzie więc można nie tylko kupić nowe wydawnictwa, ale także przynieść swoje, przeczytane już książki, i oddać w dobre ręce, lub wymienić na inne. Jarmarkowi towarzyszyć będą pokazy i występy, atrakcje dla dzieci (m. in. malowanie twarzy, wykonywanie zabawek itp.)
Nie braknie konkursów, pokazów i innych atrakcji.
Tradycyjnie, podczas ostatniego dnia święta Bochni, w Miejskim Domu Kultury zostanie rozegrany Turniej Szachowy im. dr Edwarda Arłamowskiego.
Osoby chcące wymienić lub oddać książki oraz artystów-plastyków i rękodzielników, profesjonalistów i amatorów zainteresowanych prezentacją dzieł swoich rąk podczas „Jarmarku” prosimy o kontakt z Miejskim Domem Kultury w Bochni, ul. Regis 1 – tel. 14 611 69 35, e-mail: mdk@bochnia.pl
Dni Bochni 2015
Termin: 11-28 czerwca 2015 r.
Miejsce: Rynek, Park Rodzinny Uzbornia, kościół św. Pawła Apostoła, Muzeum im. Stanisława Fischera, Miejski Dom Kultury, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, plac przy ul. Floris.
Organiatorzy: Miejski Dom Kultury, Muzeum im. Stanisława Fischera, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego, Gimnazjum nr 2 w Bochni, Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia w Bochni, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich koło w Bochni, Fundacja Salina Nova, Miejskie Centrum Dzieci i Młodzieży „Ochronka”.
Czytaj również:
– Szczegółowy program Dni Bochni 2015. NAUKA – SZTUKA – ROZRYWKA (11-28 czerwca 2015)