Strona główna » Z regionu » III. Debata Młodzieżowa w Zespole Szkół w Łapanowie – galeria zdjęć

III. Debata Młodzieżowa w Zespole Szkół w Łapanowie – galeria zdjęć

Od 3 lat w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łapanowie organizowane są debaty, które pozwalają uczniom przeprowadzać rozmowy na temat swoich problemów, zainteresowań, aspiracji. Tym razem 10 kwietnia placówka gościła podinsp. Mariusza Dymurę – pełniącego od 4 marca funkcję komendanta bocheńskiej policji.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor Maria Plewa, która w imieniu zebranej młodzieży liceum ogólnokształcącego powitała komendanta i podziękowała za przyjęcie zaproszenia. W dalszej części debaty młodzież zadawała gościowi pytania, na które udzielał konkretnych, wyczerpujących odpowiedzi.

Młodych ludzi interesowały przede wszystkim procedury przyjmowania do policji. Odpowiadając, pan komendant wielokrotnie podkreślał niezbędne predyspozycje psychiczne, którymi musi się legitymować przyszły stróż prawa. To przede wszystkim umiejętność pracy w zespole. Wskazywał również na niezbędną w służbie policjanta umiejętność logicznego myślenia, błyskotliwego intelektu. Bardzo szczerze opowiadał o powodach, dla których wybrał pracę w policji – wskazał na silne tradycje rodzinne – jego ojciec policjant do tej pory jest dla pana komendanta autorytetem. Podinspektor mgr Mariusz Dymura wspominał początki swojej służby w krakowskim Oddziale Prewencji. Zabezpieczał wtedy m.in. pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II, wizyty prezydenta Busha w naszym kraju. Mocno utkwiły w jego pamięci trudne akcje prewencyjne, zwłaszcza ochrona kibiców po meczach towarzyskich zwaśnionych drużyn piłkarskich. „To był prawdziwy Grunwald” – tymi słowami spuentował jedną z bardziej niebezpiecznych akcji. W pracy policjanta intryguje go to, że zapisana jest w niej wieczna niewiadoma, wymaga ona ciągłej uwagi, logicznego myślenia. Na pewno nie grozi w niej nuda i monotonia – mówi Maria Plewa, dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łapanowie.

To praca stała, w dzisiejszym niestabilnym rynku pracy jest to niewątpliwie jeden z jej atutów. Funkcjonariusz przedstawił przebieg zwykłego dnia pracy policjanta, opowiadał o pracy kobiet w policji, najczęstszych powodach interwencji służb porządkowych. Zwrócił uwagę licealistów na istotny problem zatrzymywania młodych ludzi z powodu posiadania narkotyków. Apelował o rozsadek w myśl hasła: „Nie daję – nie biorę”. Omówił również sposoby radzenia sobie ze stalkingiem – podkreślał, że nikt, kto bezkarnie zamieszcza na stronach internetowych obraźliwe treści na temat innych osób, nie może czuć się bezpiecznie. Wspominał także o wypadkach drogowych powodowanych przez pijanych kierowców, jak i tych z udziałem pieszych.

Z dumą opowiadał, iż dzięki skutecznej akcji policji udało się zmniejszyć występowanie kolizji drogowych, a poprzez częste kontrole na obecność alkoholu we krwi kierowców zmniejszyć liczbę ofiar. Generalnie mamy powód do dumy, Komenda Policji w Bochni zajmuje obecnie 2-3. miejsce w województwie w rankingu wykrywalności przestępstw. Pan komendant wielokrotnie odwoływał się do odpowiednich aktów prawnych, ustaw i zapisów konstytucyjnych, aby podkreślić, iż skuteczny policjant musi znać doskonale prawo i ta umiejętność jest potrzebna każdemu świadomemu obywatelowi – dodaje Maria Plewa.

Debata przebiegała w miłej i przyjacielskiej atmosferze, młodzież złożyła szanownemu gościowi życzenia świąteczne, a przedstawiciele klasy III. zaprosili pana komendanta na uroczyste zakończenie roku szkolnego – podkreśla dyrektor placówki.

fot.: ZS w Łapanowie

Zobacz także

Policjanci odzyskali pojazdy budowlane o łącznej wartości ponad 4 mln złotych

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą brzeskiej komendy współdziałając z brzeską prokuraturą oraz policjantami ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code