Już w najbliższą sobotę 24 października na bocheńskim Rynku stanie specjalny spirobus Radia Kraków i PAS. Od godz. 8.00 do 14.00 wszyscy chętni mieszkańcy Bochni będą mogli w nim bezpłatnie sprawdzić kondycję i wydolność swoich płuc. Bezpłatne badania spirometryczne w mobilnym laboratorium odbędą się w ramach wielkiej akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego „Małopolska bez smogu”.
Badanie spirometryczne wykonuje się, aby wcześnie zdiagnozować i leczyć choroby obturacyjne płuc, które powodują zwężenie dróg oddechowych i utrudniają oddychanie, m.in. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc a także astmę oskrzelową.
Badanie to jest szczególnie ważne nie tylko dla palaczy (biernych i czynnych), o czym mówi się najczęściej, ale także dla mieszkańców aglomeracji miejskich, którzy są skazani na smog i oddychania zanieczyszczonym powietrzem.
„Bezpłatnymi badaniami i konsultacjami, które Radio Kraków wraz z PAS chce zorganizować w wybranych miejscowościach znajdujących się na trasie akcji „Małopolska bez smogu” chcemy przekonać mieszkańców, że walka z brudnym powietrzem jest ważnym wyzwaniem również dla nich – mówi Marcin Pulit, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków.
Pomiary jakości powietrza w Bochni w ramach akcji „Małopolska bez smogu” rozpoczęły się 19 października i potrwają do 26 października. Bieżące odczyty przenośnego pyłomierza zainstalowanego na balkonie Urzędu Gminy Bochni śledzić można cały czas na stronie www.radiokrakow.pl.
Bieżące pomiary pyłomierza zlokalizowanego w Bochni: TUTAJ
Jak wyglądać będzie badanie w spirobusie Radia Kraków i PAS?
Badanie spirometryczne jest badaniem bezinwazyjnym. Pacjent siada w spirobusie na krzesełku. Pracownik zakłada ustnik na spirometr i podaje pacjentowi. Pacjent wykonuje kilka wdechów i wydechów. Po zakończonym badaniu ściąga ustnik i wyrzuca go do kosza. Spirometria kończy się wydrukowaniem wyniku, omówieniem go i przy wynikach wątpliwych zaleceniem konsultacji lekarskiej. Osoby, u których wcześnie wykryta zostanie niewydolność płuc muszą być pod opieką lekarza pulmonologa, który dobierze odpowiednie leczenie w celu zminimalizowania problemów z oddychaniem.
Kto nie może przystąpić do badania?
Wśród osób, które nie mogą robić badań spirometrycznych są osoby, które:
– przeszły zawał lub udar,
– mają rozrusznik serca,
– przechodziły zabiegi inwazyjne jamy brzusznej, okolicy serca, oczu w ciągu roku,
– mają zakazany wysiłek.
Te osoby mogą wykonywać badanie spirometryczne jedynie w szpitalu w obecności lekarza. Ważna informacja dla palaczy. Osoby, które chcą przystąpić do badania spirometrycznego, nie mogą palić papierosów co najmniej dwie godziny przed badaniem.
Szczegóły: www.radiokrakow.pl.
Partner akcji: Polski Alarm Smogowy.
Kampania realizowana przy współpracy z Województwem Małopolskim.
Projekt sfinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.