„Spadki – dlaczego tak bardzo się ich boimy” to temat wykładu, którego można było wysłuchać w piątek, 10 marca 2017 r., w bocheńskim oddziale Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”.
Prelekcję wygłosiła prawnik – mgr Agnieszka Pachuta.
Spadek zawsze oznacza masę spraw do załatwienia. Niedawno pochowaliśmy osobę dla nas bliską, a już musimy uporządkować po niej sprawy majątkowe. Sprawy związane ze spadkiem reguluje Kodeks cywilny, jego Księga IV – „Spadki”. Znajdują się w niej zapisy dotyczące sposobów dziedziczenia, co wchodzi w skład spadku, jakie prawa, ale również i obowiązki obciążają masę spadkową, rodzaje testamentów, zapisów, termin złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku, instytucję zachowku – mówiła mgr Agnieszka Pachuta.
W czasach, w których wszystko bardzo szybko się zmienia, jedno jest niezmienne – dziedziczenie: na podstawie kolejności przedstawionej w Kodeksie cywilnym albo na podstawie testamentu, koszty procedury sądowej i notarialnej przeprowadzenia sprawy spadkowej po zmarłym oraz obowiązki związane z podatkiem od spadków i darowizn – podkreślała prawniczka.
Wykładu wysłuchali członkowie i sympatycy stowarzyszenia.
fot. z archiwum KSCCh w Bochni.
KBC24 Bochnia Powiat Region