Strona główna » Z regionu » Zmagania małopolskich policjantów w Tour de Pologne – wyniki i zdjęcia

Zmagania małopolskich policjantów w Tour de Pologne – wyniki i zdjęcia

Kolejna edycja Tour de Pologne Amatorów za nami. Po raz pierwszy wystartowała w nim drużyna małopolskiej policji. Czwórka policyjnych kolarzy: Dariusz Bulanda, Jacek Palka, Robert Siemek i Marek Karkula zameldowała się na mecie w Bukowinie Tatrzańskiej. Najszybszy był Dariusz Bulanda, który pokonał trasę w niespełna godzinę, co dało mu jeden z lepszych wyników w swojej kategorii wiekowej.

Kolarze wystartowali kilkanaście minut przed 10 spod Bukovina Terma Hotel SPA. Po zjeździe do Poronina nastąpił tzw. start ostry i po przecięciu „zakopianki” uczestnicy wyścigu rozpoczęli pierwszy podjazd pod Ząb. Po kilku kilometrach stromego, sięgającego chwilami 11 procent, podjazdu zjechali przez Sierockie i Leszczyny do Białego Dunajca. Tutaj, po ponownym minięciu drogi krajowej nr 47, wjechali na most nad Białką i rozpoczęli kultowy podjazd z Gliczarowa Dolnego do Gliczarowa Górnego. Słynna ściana, o nachyleniu blisko 23 procent, została przez część kolarzy pokonana z prędkością 5-10 km/h, ci słabsi zmuszeni byli zejść z roweru i pokonać górę „z buta”.

Kilka minut po godzinie 11 pierwsi kolarze minęli linię mety po ostatnim podjeździe w Bukowinie. Także i przedstawiciele małopolskiej policji. Jako pierwszy blisko 40- kilometrową trasę pokonał Dariusz Bulanda z czasem 1:06:54, kolejni zameldowali się Jacek Palka (czas : 1:17:31), Marek Karkula (czas : 1:19:10) i Robert Siemek (czas : 1:21:53).

Najtrudniejszy był Gliczarów. Góra stroma, do tego trzeba było uważać na tych, którzy zeszli z rowerów i blokowali wąski przejazd. Równie ważna była uwaga podczas zjazdów, gdzie jechało się chwilami ponad 80 km/h. Świetna impreza, zaszczyt to był wielki z napisem „małopolska policja” uczestniczyć w wyścigu – mówił na mecie uśmiechnięty Dariusz Bulanda.

W wyścigu nie wziął udział piąty zawodnik policyjnej grupy, asp. Łukasz Czyż –  z powodu poważnej infekcji musiał zrezygnować z uczestnictwa.

Patronat nad występem przedstawicieli małopolskiej policji objął nadinsp. Mariusz Dąbek, małopolski komendant wojewódzki policji. Szef małopolskiej policji jest również członkiem Komitetu Honorowego 71. Tour de Pologne.

Sylwetki zawodników

Dariusz Bulanda: 49 lat, pracownik Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Przygodę z kolarstwem rozpoczął w 1980 roku Przez kilka lat reprezentował barwy sądeckiego klubu „START”. Uczestnik wielu wyścigów i maratonów kolarskich, w 1988 roku po raz pierwszy wystartował w formule non- stop, gdzie przejechał wówczas w czasie 24 godzin około 750 km. W latach 2005-2006 uczestniczył w Otwartych Mistrzostwach Europy Środkowej w kolarstwie szosowym rozgrywanych na terenie Słowacji oraz Polski. Wyścig w 2005 roku ukończył na 25. pozycji w swojej kategorii wiekowej, natomiast rok później uplasował się na miejscu 13. W czerwcu 2006 roku, reprezentując Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu, uczestniczył w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Kolarstwie Szosowym, podczas których wywalczył tytuł II Wicemistrza Polski. Od 2005 roku jest członkiem Sądeckiego Towarzystwa Cyklistów, w barwach którego uczestniczył w kilkunastu wyścigach zorganizowanych dla kolarzy z licencjami „MASTERS”. W latach 2012 i 2014 startował w „Karpackim Maratonie Rowerowym” organizowanym w cyklu „Road Maraton”, gdzie w swej kategorii zajął odpowiednio 8. i 11. miejsce. W 2013 roku wziął udział w wyścigu „Wyszehradzki Rajd Kolarski”. Startowało w nim około 100 zawodników, a ukończyło około 80. Wyścig rozegrano na trasie z Budapesztu do Krakowa. Na mecie w Krakowie zameldował się po ponad 17 godzinach jazdy, non stop zajmując 48. pozycję. Rocznie na rowerze przejeżdża około 20 tysięcy kilometrów.

Marek Karkula: 43 lata, naczelnik Wydziału Sztab Policji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Kolarstwem zainteresował się stosunkowo późno, bo dopiero w wieku 36 lat. Rowerem zaraziła go córka Kaja, która uprawia kolarstwo górskie XCO (m. in. dwukrotna brązowa medalistka Mistrzostwa Polski MTB XCO juniorek młodszych). Wcześniej uprawiał amatorsko piłkę nożną m.in. w drużynie Policji KP w Rabce-Zdroju. Jest członkiem sekcji kolarskiej Klubu Sportowego „Luboń” Skomielna Biała, choć bardziej realizuje się jako opiekun i serwisant na zawodach niż zawodnik. Największe osiągnięcie kolarskie to 1 miejsce w challenge’u Małopolskiego Związku Kolarskiego w kategorii Masters I – kolarstwo MTB za rok 2010.

Robert Siemek: lat 43, urodzony w Rabce-Zdrój, z wykształcenia nauczyciel wychowania fizycznego. Od 23 lat w policji, z czego 10 lat w pionie kryminalnym, ponad 2 lata na stanowisku oficera dyżurnego. Od 10 lat pełni obowiązki z-cy i naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Nowym Targu. Zainteresowania muzyczne – muzyka lat 60/70/80 oraz sportowe – piłka nożna, kolarstwo szosowe. Założyciel rabczańskiej ligi halowej. Instruktor piłki nożnej, posiadający uprawnienia trenera PZPN – UEFA „B” – w chwili obecnej prowadzi jako trener grupę juniorów starszych NKP Wojas Podhale Nowy Targ.

Jacek Palka: lat 35, dzielnicowy Komisariatu Policji w Tymbarku z siedziba w Zawadce. W policji od 15 lat. Ukończone studia wyższe na kierunku pedagogika resocjalizacyjna i sądowa oraz interwencja kryzysowa na uczelni Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach. Słuchacz studiów podyplomowych o profilu wychowanie fizyczne i edukacja zdrowotna. Zainteresowania ogólno sportowe. Dyscypliny, którymi się interesuje, to gry zespołowe oraz biegi i triathlon. Wielokrotnie reprezentował Komendę Powiatową Policji w Limanowej w biegach i triathlonie, które odbywały się pod patronatem Komendanta Głównego Policji. Osiągnięcia to zdobycie w 2014 roku wspólnie z drużyną KWP Kraków Drużynowego Mistrzostwa Polski Policjantów w Maratonie w Dębnie, start w triathlonie Oravaman 2014 w Słowacji. Działając jako zawodnik Limanowa Forrest oraz członek zarządu IPA Limanowa, uczestniczy w przygotowaniu biegów górskich Limanowa Forrest oraz Półmaraton Forrest.

Łukasz Czyż: 35 lat, naczelnik Wydziału Prezydialnego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Na rower szosowy wsiadł dopiero w 2012 roku, rocznie przejeżdża około 5 tysięcy kilometrów. Uczestnik Tour de Pologne Amatorów w 2013 roku (322. miejsce na blisko 1300 osób startujących), Tour de Rybnik, Wyścigu o Puchar Równicy i Mistrzostw Family Cup w Kolarstwie Górskim, gdzie w 2014 roku był czwarty w Małopolsce. Na rowerze często dojeżdżał do pracy, 48-kilometrową trasę z Olkusza przez Skałę do Krakowa pokonywał w 1,5 godziny. Ulubionymi trasami treningowymi są podjazdy na Śląsku Cieszyńskim – Równica oraz dwie przełęcze: Kubalonka i Salmopolska. Zimą biega. Antybiotyk wyeliminował go z udziału w tegorocznym Tour de Pologne Amatorów, do którego solidnie się przygotowywał. W sierpniu i wrześniu planuje start w Mistrzostwach Polski Family Cup (MTB) w Kielcach oraz Tour de Rybnik (szosa).

Źródło: KWP w Krakowie

Zobacz również:
Małopolscy policjanci po raz pierwszy wystartują w Tour de Pologne – zdjęcia.

Zobacz także

Policjanci odzyskali pojazdy budowlane o łącznej wartości ponad 4 mln złotych

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą brzeskiej komendy współdziałając z brzeską prokuraturą oraz policjantami ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code