Strona główna » Kultura » Ukazał się w sprzedaży jesienny numer „Wiadomości Bocheńskich (nr 3/2016)

Ukazał się w sprzedaży jesienny numer „Wiadomości Bocheńskich (nr 3/2016)

Rozpoczyna go cz. 4 artykułu St. Kobieli Ucieczka rotm. Pileckiego z KL Auschwitz do Bochni i Wiśnicza. Autor pisze słynnych „raportach Pileckiego” o rozmiarach zbrodni ludobójstwa w KL Auschwitz.  Opracowywał je Pilecki w dworku Serafińskich w Koryznówce. Dowiadujemy się o dalszych losach Rotmistrza, jego śmierci i dowodach pamięci o Nim w Bochni i Wiśniczu, a także okolicznościach aresztowania prawdziwego Tomasza Serafińskiego.

Bohaterem z Bochni jest plutonowy Stefan Paweł Pałczyński, żołnierz KOP, który 17 września 1939 r. – do ostatniego naboju – bronił wschodniej granicy Rzeczypospolitej w miejscowości Kamienny Wóz. O tej samotnej obronie i bohaterskiej śmierci zapomnianego bohatera pisze Janina Kęsek.

Adrianna Jaglarz przypomina pobyt młodzieży z Hiszpanii w Bochni z okazji Światowych Dni Młodzieży. Kontynuujemy temat procesu kanonizacji św. Kingi w artykule ks. dr Ryszarda Banacha z Kurii Metrtopolitalnej w Tarnowie, a Stanisław Kobiela przypomina niezwykłe dzieje kultu św. Kingi w Bochni, Starym Sączu i Wieliczce od poł. XVI wieku i średniowieczną legendę o pierścieniu Kingi. Joanna Maria Noworolska opisuje historię  obrazu Jana Matejki do kaplicy św. Kingi w bocheńskim kościele parafialnym.

Tadeusz Zatorski przetłumaczył z języka niemieckiego dla „Wiadomości Bocheńskich” nowelkę Gezy de Takatsa  Cud w Bochni, o wydarzeniu w czasów I wojny światowej i daje ciekawy komentarz do tej fantazji literackiej oraz wyjaśnia dlaczego nazwa Bochnia tak często pojawia się w literaturze poświęconej latom Wielkiej Wojny.

Wybitny polski ekolog i ornitolog kontynuuje swój piękny cykl Zelandia kontynent bez ssaków.

W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowy zjazd absolwentów bocheńskiego gimnazjum i liceum z okazji 200 lat istnienia bocheńskiej Almae Matris. Dlatego przypominamy obecnie dwa historycznej już zjazdy absolwentów z 1938 r. i 1960 r. i list z Czechosłowacji na zjazd w 1960 r. jednej z absolwetek-prywatystek z 1909 r. Przy okazji redakcja wyjaśnia kim były prywatystki w szkołach średnich.

Zofia Sitko opisuje wnętrze salonu fryzjerskiego pani Ewy Łazowskiej w stylu retro, inspirowane twórczością malarską Alfonsa Muchy, jako przykład godny naśladowania.

Redakcja załącza stanowisko Stowarzyszenia w sprawie  szokującego, budzącego nadal duże emocje i zdziwienie,  konkursu na stanowisko Dyrektora Muzeum Ziemi Wiśnickiej, a także opinię w sprawie kontrowersyjnego pomysłu nazwania terenu przed pomnikiem rozstrzelanych ofiar mieszkańców Bochni na Uzborni Placem Ofiar Uzborni. Przy okazji odsłaniamy mity z lat PRL-u jakie nadal funkcjonują wokół  wydarzeń „Krwawego Adwentu 1939 r.”, a szczególnie zakorzenionej, a z gruntu fałszywej informacji o działaniu w jesieni 1939 r. w Bochni konspiracyjnej organizacji „Białego Orła”.

W „Kronice” Ewelina Mroczek, Felicja Wieczorek, Janina Kęsek, Stanisław Mróz, Zofia Sitko opisują wydarzenia kulturalne w Narodowym Archiwum w Krakowie Oddział w Bochni, Muzeum im. St. Fischera w Bochni, Gimnazjum św. Kingi i w naszym Stowarzyszeniu.

Piszemy także  o konserwacji cudownego obrazu Matki Bożej Bocheńskiej i sensacyjnych odkryciach odnalezionych pod warstwą werniksu i przemalowań.

W dziale nekrologów przypominamy  zmarłych w ostatnim czasie Bochniaków. Janina Kęsek przypomina sylwetkę naszego przyjaciela Adama Kiernika, członka naszego Stowarzyszenia, który był pomysłodawcą i współorganizatorem organizacji „Pomost” w USA i  akcji Odrzucenia Traktatu Jałtańskiego.

owb_3_rokxxviii_110_jesien_2016

Zobacz także

Tomasz Karolak na żywo w Bochni

14 grudnia 2024 r. o godz. 18.00 w Oratorium św. Kingi w Bochni odbędzie się „rockowo ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code