To już 10 rok działalności Bocheńskich Patriotów na Wileńszczyźnie. W miniony piątek przedstawiciele Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci udali się do Wileńskiego Hospicjum im. Bł. Ks. Michała Sopoćki. Wyjazd był rozpoczęciem akcji Wielkanocna Paczka „Dzieciom na Kresach”.
Wyjazd był bardzo szybki, trwał niecałe 40 godzin, zawieźliśmy m.in. leki, torby medyczne i chemię gospodarczą, które wskazało Hospicjum jako pilna potrzeba. Dodatkowo po sufit załadowaliśmy samochód żywnością długoterminową i artykułami higienicznymi – mówi Grzegorz Pałkowski, Prezes Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci.
Kolejny wyjazd zaplanowany jest w dniach 14-17 marca podczas którego odwiedzimy dwie polskie szkoły dla których pomoc jest niezbędna, a także rodziny wielodzietne w potrzebie z rejonu Wileńskiego.
Zbiórki będą prowadzone w dniach 4-8 marca m.in. szkołach:
– Publiczna Szkoła Podstawowa w Lipnicy Murowanej
– Szkoła Podstawowa w Grobli
– Zespół Szkolno-Przedszkolny w Drwini
– Szkoła Podstawowa nr 2 w Bochni
Zachęcamy do włączenia się w akcję szkoły, firmy, instytucje (kontakt bochenscypatrioci@wp.pl )
Hospicjum można wesprzeć również poprzez portal Zrzutka
https://zrzutka.pl/z/dzieciomnakresach2024
Wszystkie wpłaty zostaną wykorzystane w uzgodnieniu z Hospicjum
Piątkowy wyjazd odbył się przy wsparciu: firmy Alex BHP Stary Wiśnicz 733A, Swissrecruiter, Pizza&Kebab „Ambrozja” z Nowego Wiśnicza i Caritas przy kościele św. Pawła Apostoła w Bochni
Podczas Wielkanocnej Paczki będą zbierane produkty:
– Żywność długoterminowa (Olej, cukier, ryż, makaron, konserwy mięsne lub rybne, owoce w puszce, herbata, kawa, kakao, czekolada, ciastka, słodycze duże, słodycze drobne)
– Artykuły szkolne (plecaki, kredki, pisaki, farby, kolorowanki itp.)
– Chemia gospodarcza i art. Higieniczne (szczoteczki i pasty do zębów, mydła, proszek do prania, płyny do płukania, płyny do naczyń i podłóg, żele pod prysznic, szampony)
Wileńszczyzna to ziemia odebrana Polsce, przez wieki związana z naszą tradycją i kulturą tworzyła Rzeczpospolitą. Wielka część naszej tożsamości narodowej, to o niej pisał Mickiewicz, za nią tęsknił Słowacki. Na Uniwersytecie Wileńskim powstawała, krzepła i rozwijała się polska nauka. Po II wojnie światowej, za przesuniętą na zachód granicą pozostali Polacy, do dziś zmagający się z niezliczonymi trudnościami i problemami. Polacy, którzy nigdy z ojczystej ziemi nie wyjeżdżając znaleźli się nagle za granicą Polski. Z pokolenia na pokolenie zmagają się z trudnym losem, a mimo wszystko dalej są Polakami, chcą żyć jak w Polsce, krzewią wartości kultury polskiej, kultywują tradycje narodowe Polski. Obecnie polska społeczność na Litwie liczy ponad 235tys osób. W okręgu Wileńskim mieszka zdecydowana większość – aż 92%. Wspierajmy ich w zachowaniu polskości. Pokażmy że los Polaków z kresów, z Wileńszczyzny, nie jest nam obojętny.