Dzisiaj, 14 kwietnia, w Zespole Szkół nr 2 w Bochni miała miejsce uroczystość otwarcia pracowni informatyczno-geodezyjnej, której wyposażenie było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków z Unii Europejskiej w ramach realizacji projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce” przy współudziale starostwa bocheńskiego. Wartość nowej pracowni informatycznej wynosi 42 894 zł, a pracowni geodezyjnej – 13 530 zł.
Pracownia komputerowa wzbogaciła się o sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, w skład którego m.in. wchodzą: 14 komputerów podstawowych, zestaw komputerowy rozszerzony, 2 kamery szerokokątne wraz ze sprzętowym zestawem do zapisu monitoringu pracowni, 2 projektory multimedialne, manualny ekran projekcyjny, notebook Fujitsu, statyw, ploter.
Realizacja projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce” umożliwia uczniom placówki korzystanie z różnych form wsparcia: szkoleń, kursów, zajęć pozalekcyjnych, a także stażów wakacyjnych.
Młodzież uczestniczy w kursie planowania i kosztorysowania dla technika budownictwa, jak również dla technika drogownictwa, wykonuje harmonogramy i kosztorysy za pomocą m.in. Planisty. Młodzi ludzie biorą udział również w kursach: GPS w geodezji (ukończyło go 10 geodetów), operatora koparko-ładowarki i operatora walca drogowego (ukończyło je 30 drogowców).
Po każdym kursie komputerowym uczniowie otrzymują certyfikaty potwierdzające nabycie nowych umiejętności (rozdano ich już 136).
W ramach realizowanego projektu młodzież uczestniczy także w zajęciach pozalekcyjnych, m.in. język angielski zawodowy w budownictwie i drogownictwie (ukończyło go 117 uczniów), matematyka w budownictwie (100 uczniów), matematyka w geodezji (40 uczniów).
Młodzi ludzie biorą też udział w wizytach zawodoznawczych: odbyło się 10 wyjazdów, w których uczestniczyło 347 uczniów, gdzie poznali oni przedsiębiorstwa „od środka” i strukturę pracy. Odwiedzili m.in. fabrykę farb i lakierów „Śnieżka”.
Ponadto uczniowie uczestniczą w konkursie „Mam zawód, mam fantazję”, w jakim mogą zaprezentować swoje umiejętności praktyczne. Poza tym wzięli też udział w „Festiwalu Zawodów w Małopolsce”.
Projekt „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce”, realizowany w latach 2010-2014 przez województwo małopolskie, niewątpliwie wpłynął na rozwój naszej szkoły, a przede wszystkim na rozwój naszych uczniów – podkreśliła Aneta Krysiak, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Bochni.
Za 5, 10 lat będziecie aktywnymi pracownikami, będziecie zakładać swoje firmy, niektórzy będą pracować w różnych instytuacjach. Od tego, jak będziecie przygotowani do zawodu, będzie zależała przyszłość Polski, od was wszystkich i każdego z osobna, bo za 10, 15 lat większość z dorosłych przed wami siedzących będzie już przebywać na emeryturach i liczy na to, że będziecie tak kierować sprawami Polski, że będzie ona dynamiczna i będzie się rozwijała. To jest bardzo duża odpowiedzialność – zaznaczył z kolei Roman Ciepiela, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Te kompetencje, które posiądziecie, które posiedliście, te, które wasze koleżanki czy koledzy w najbliższej przyszłości zdobędą, to jest bezcenne. Kiedy porównamy sobie tą rzeczywistość sprzed kilku lat z tym, co dzieje się teraz, co będzie się działo w najbliższych latach, to nie sposób nie oprzeć się takiemu przeświadczeniu, że to jest właśnie ten poziom, który naszej młodzieży zapewnia uczciwy, normalny start w dojrzałe życie. Nie można produkować bezrobotnych. Wy macie wchodzić w dorosłe życie z takim przeświadczeniem, że pracujecie nie tylko na te nasze emerytury, ale przede wszystkim pracujecie dla siebie – stwierdził natomiast Jacek Pająk, starosta bocheński.
Realizację projektu w szkole wspierali: Roman Ciepiela (wicemarszałek województwa małopolskiego), Jacek Pająk (starosta bocheński), Tomasz Całka (wicestarosta bocheński), Dariusz Styrna (kierownik projektu), Renata Kępczyk (kierownik Zespołu ds. Rozwoju Kształcenia Zawodowego), Mateusz Mulka (Starostwo Powiatowe w Bochni).