25 maja br., w bocheńskim Muzeum odbyła się pierwsza część Muzeazliów, poświęcona chińskiej tematyce. Stanisław Tworzydło opowiadał o Chinach w sposób bardzo nietypowy…
Po warsztatach estampażu (technice pochodzącej z Chin, polegającej na wykonywaniu odbitek płaskorzeźb i napisów z kamienia lub z brązu za pomocą papieru), krakowska aktorka Martyna Krzysztofik odczytała zgromadzonym dzieciom kilka chińskich bajek. Dopiero później nastąpiła główna część programu – prezentacja Stanisława Tworzydło pt. „To były inne Chiny”.
Ci, którzy myśleli, że prezentacja będzie przypominać akademicki wykład przepełniony teorią i encyklopedycznymi notkami – grubo się pomylili. 80-letni Stanisław Tworzydło skupił się głównie na Chinach sprzed prawie połowy wieku, a więc z czasów, w których przyszło mu tam studiować. Opowiadania były przerywane humorystycznymi anegdotami z życia studenta, który – aby odróżniać się od Chińczyków czeszących się „do przodu” – uparcie czesał się „do tyłu”.
Po zakończeniu prezentacji, nastąpiło otwarcie wystawy ”Papier, tusz, laka, jedwab, glina – pięć żywiołów sztuki chińskiej”, na której można podziwiać prace Stanisława Tworzydło oraz przywiezione przez niego z Chin eksponaty. Sobotnie obchody Muzealiów zakończyła degustacja prawdziwej, chińskiej herbaty.
Przypominamy program niedzielnej (26 maj br.) części Muzealiów:
11:00 – Stanisław Tworzydło, Moje kontakty z Kościołem Katolickim w Chinach. Spotkanie z udziałem Franciszki Wang (Chinka – siostra ze Zgromadzenia Ducha Świętego Pocieszyciela w diecezji Handan, obecnie studiuje w Krakowie).
14:00 – 16:00 – Warsztaty chińskiej kaligrafii.
16:00 – Krystyna Pacuła, Anna Staniszewska (Gimnazjum Nr 1 w Bochni), Bocheński Klub Pickwicka w Chinach.
16:30 – Jakub Florek, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego, tegoroczny zwycięzca konkursu wiedzy o Chinach, zorganizowanego przez Instytut Konfucjusza w Krakowie.
17:00 – Andrzej Pacuła, Chińskie, czyli poszukiwane i dobre. Towary z Chin w PRL-u.
17:30 – Sun Zhongli (Instytut Konfucjusza w Krakowie), Polak, Chińczyk – dwa bratanki? O podobieństwach przysłów polsko-chińskich.
18:00 – Natalia Ożegalska-Łukasik (Instytut Konfucjusza w Krakowie), Barbarzyńca w Państwie Środka. Zasady grzeczności, chiński savoir-vivre.
18:30 – dr Joanna Wardęga (Instytut Konfucjusza w Krakowie), Przemiany społeczeństwa chińskiego.
(KZ)
A jakże – byłem, widziałem, słyszałem…:-)