Strona główna » Wywiady / Opinie » Obchody Dnia Bibliotekarza

Obchody Dnia Bibliotekarza

Wczoraj 14 maja 2013 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Bochni odbyły się obchody Dnia Bibliotekarza. Wzięli w nich udział bibliotekarze z powiatu, starosta Jacek Pająk, szef promocji bocheńskiego magistratu Maciej Piątek, a prezentację przedstawiła dyrektor bocheńskiej książnicy Dorota Rzepka, z którą porozmawialiśmy chwilę o perspektywach
i przyszłości bibliotek.

Całość spotkania dopełnił występ bocheńskiego saksofonisty Darka Rybki, przy akompaniamencie Kamila Konieczniaka, lidera zespołu Moonrise. Po występie panią dyrektor zapytaliśmy o to, jaki powinien być bibliotekarz XXI wieku, i jakim kierunku będą ewoluować biblioteki.

Bogusław Roguż: Pani dyrektor wróćmy do pani prezentacji. Proszę opowiedzieć w skrócie, o czym traktowała?

Dorota Rzepka: Prezentacja była zatytułowana „ Bibliotekarz – praca dla kreatywnych” i pokazywała, jakie zmiany nastąpiły w ostatnich latach w zawodzie bibliotekarza.

BR: Chciałem o to zapytać. Jakie wyzwania stoją przed współczesnym bibliotekarzem, bo to nie jest już tylko pani, która przynosi książki, i coś o nich wie.

DR: Przede wszystkim w tej chwili bibliotekarz musi w swojej pracy wykorzystywać najnowsze zdobycze techniki, do tego aby łatwiej i szybciej wyszukiwać informacje. Ponadto musi umieć wyszukać w nowych środkach przekazu, w internecie, informację wiarygodną i wyselekcjonowaną. Pomimo tego, że wiedza zawarta w książkach w dużym stopniu jest już zdigitalizowana, to jednak znaczna jej część pozostaje jeszcze w  tradycyjnej formie czarno – druku. Dlatego bibliotekarz musi w poszukiwaniu wiedzy wykorzystywać i jedno, i drugie źródło. Ponadto zmieniły się wymagania czytelników. Czytelnicy coraz częściej zamiast wiedzy oczekują szybkiej, trafnej informacji. Odpowiednio wyselekcjonowanej, której bibliotekarz musi umieć im udzielić. Aby to zrobić musi sobie odpowiedni i umiejętnie przygotować bibliotekę, źródła informacji, bibliografię i katalogi on line, żeby informację szybko znaleźć.

BR: Tutaj nasuwa się pytanie, jak będzie wyglądała biblioteka XXI wieku?

DR: Na pewno nadal pozostaną książki w czarno – druku, bo trudno jest czytać powieść, reportaż czy wiersz w formie elektronicznej. O wiele bardziej przemawia ta forma tradycyjna, papierowa. Jednak jeżeli chodzi o książki naukowe, będą one coraz bardziej popularne w formie e- booku, ponieważ można je udostępnić czytelnikowi o wiele szybciej i o wiele łatwiej można je uaktualnić, co jest niezwykle ważne przy obecnym postępie wiedzy. Jednak jest to jeszcze dosyć droga forma książki. Gdy e-booki zakupuje biblioteka wówczas udostępnia je czytelnikom bezpłatnie.

Zobacz także

BISTRO TRUCK zaprasza na pyszne jedzonko również z dowozem

Bistro truck na bocheńskim rynku działa od prawie roku a nasze specjały cieszą się coraz ...

1 komentarz

  1. Eugeniusz Konieczny

    Wszystkim Bibliotekarzom – z okazji Ich Święta – najlepsze życzenia.Zastanawiam się jakich użyć słów by były właściwymi , dla Osób szczególnie inteligentnych. Na co dzień obcujących z nowymi dziełami, dorobkiem literatury polskiej i światowej.
    Poprzestanę na życzeniach osobistego szczęścia i dobrego zdrowia!
    Łączę wyrazy szacunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code