Krakowski Teatr Figur odwiedził w niedzielę 30 czerwca Oratorium św. Kingi i zaprezentował swoją ostatnią produkcję zatytułowaną „Mglisty Billy”. Po obejrzeniu spektaklu chciałoby się powiedzieć „Mroczny Billy”. Dlaczego?
Zmagania siedmiolatka ze śmiercią. Siedmiolatka, który nie jest zły, ale ma charakter, i który trochę próbuje tajemnicę śmierci, swoją złością zakrzyczeć. Billemu zdycha kot Tarzan i to staje się przyczynkiem, nie tyle rozważań nad śmiercią, ile impulsem panicznego poszukiwania rozwiązania jej zagadki. Jest list do Mikołaja z prośbą o wytłumaczenie i oddanie Tarzana, jest wywoływanie duchów i demoniczna dziewczynka z sąsiedztwa, Lea. W tych poszukiwaniach jest duża odwaga i kompletny brak racjonalizmu. Graficznie groteskowe postaci, gdyż spektakl powstał na kanwie komiksu Guillaume’a Bianco, idealnie kontrastują z powagą tematu, dając mu kolejny wymiar. Doskonale zostały wykorzystane wszystkie dostępne media, granie ciemnością, świetnie dobrana muzyka, która balansuje pomiędzy uspokojeniem domowego zacisza, a neurotycznym biegiem przez ciemny las.
No i na koniec czapki z głów przed reżyserem i wykonawczyniami. Dwie Panie swoimi umiejętnościami animacji lalek i światła, a także głosami, stworzyły dialogi pełne. I było w nich słychać rozgrywanie różnych planów przedstawienia: zbliżenia strachu Billego i odległą perspektywę ojca z fajką, który nawet nie mieści się w kadrze tego świata. Przedstawienie mogło by wydawać się bajeczką, czymś lekkim dla dzieci, że to tylko takie sztuczki z kukiełkami i światłem na prześcieradle. Każdy kto tak myśli jest w dużym błędzie. Aktorki po spektaklu zaprosiły widzów za kulisy. Pokazały lalki i scenografię, pokazały też pomysły i sposoby na to, jak widza zaskoczyć i jaki warsztat jest do tego potrzebny.
Miło było spędzić część niedzielnego popołudnia w ciemności, z której wyłaniają się te najistotniejsze pytania o życie i śmierć, podane w formie niezwykłej i przemawiające całym wachlarzem bodźców, w swoim wyrazie bardzo niepokojących.
(BR)
Teatr Figur Kraków – to nowoczesny teatr formy, którego misją jest kreowanie autorskich spektakli i wydarzeń artystycznych, poszukiwania nowych form wyrazu oraz odnajdywanie współczesności w tradycyjnych technikach lalkowych. Obecnie specjalizuje się w teatrze cieni.
Od początku swojej działalności intensywnie zajmuje się pedagogiką teatru, współpracując z Uniwersytetem Dzieci oraz Małopolskim Instytutem Kultury. Oprócz tego jest stałym realizatorem projektów edukacyjnych Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, który jest m.in głównym ośrodkiem pedagogiki teatru w Polsce
W ciągu pięcioletniej działalności Teatr Figur występował na najbardziej prestiżowych festiwalach nowoczesnego teatru formy. W ubiegłym roku na Światowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej UNIMA w Chengdu (Chiny) zdobył nagrodę w ktaegorii: „najlepsza kreatywność” /The Best Creativity/. W ciągu ostatnich miesięcy ze swoimi spektaklami odwiedzili Tajwan, Włochy, Czechy, Niemcy, Rosję i Stany Zjednoczone. Obok pracy artystycznej, zespół zajmuje się również pedagogiką teatru, promocją świadomego uczestnictwa w kulturze oraz aktywizacją społeczności lokalnych poprzez sztukę.
Więcej na www.teatrfigur.pl