„Bocheńscy pacjenci” to cykl artykułów przedstawiających profil pacjentów z naszego regionu, którzy borykają się z różnym problemami zdrowotnymi i poszukują uśmierzenia swoich dolegliwości. Założeniem tego cyklu jest uświadomienie różnych źródeł dolegliwości, które możemy odczuwać my, bądź nasi bliscy. Na potrzeby każdego artykułu dane personalne pacjentów zostają zmodyfikowane.
PROFIL PACJENTA:
Mężczyzna w wieku 30 lat. Z wykształcenia mechanik samochodowy. Zamężny, trójka dzieci.
W młodzieńczych latach pasjonat kulturystyki obecnie regularnie uczęszcza na siłownię.
HISTORIA CHOROBY:
Pacjent w wieku 19 lat zaczął interesować się kulturystyką. Często przebywał na siłowni. Pewnego dnia założył się z kolegami, kto utrzyma więcej kilogramów. Od tamtego momentu zaczęły się jego problemy które po ok. 2-3 latach ustąpiły. Aktualnie prowadzi swój własny zakład samochodowy. Sam wykonuje wszystkie prace z wiązane z naprawą aut. Ok. 6 miesięcy temu poczuł nawroty objawów bólu w okolicy łokcia.
DOLEGLIWOŚCI:
Pacjent skarżył się na ostry ból zewnętrznej strony łokcia, który promieniował w stronę nadgarstka. Ból nasilał się podczas wykonywania prostych, codziennych czynności z jakimi styka się mechanik min. podnoszenie klapy od samochodu, wkręcanie śrubokrętem. Również ćwiczenia na siłowni były dla pacjenta bardzo bolesne. Podnoszenie nawet 2 kg ciężarków powodowały nasilenie objawów.
BADANIE:
Na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania manualnego i palpacyjnego pacjent wykazywał charakterystyczne objawy. Dla 100% pewności przeprowadzono badanie USG, które jednoznacznie potwierdziło wysunięte wcześniej wnioski.
WNIOSKI KLINICZNE I PROPOZYCJE LECZENIA:
U podstaw tej choroby leżą degeneracyjne zmiany w ścięgnach łokciowych, w miejscu ich umocowania do kości, którym towarzyszy reaktywne zapalenie sąsiadujących tkanek. Praca fizyczna z użyciem przedramion determinuje często tego typu problemy. Aby objawy ustąpiły konieczna jest zmiana trybu pracy, więcej odpoczynku. Rozluźnienie mięśni kończyn górnych oraz podanie doustne lub miejscowe niesterydowych leków przeciwzapalnych. Nałogowe palenie papierosów zaostrza objawy. Ukierunkowana terapia tkanek miękkich przynosi zadowalające efekty.
Powyższy artykuł ma charakter poglądowo – informacyjny i nie może stanowić źródła autodiagnozy.
Jeżeli mają państwo jakieś pytania to proszę o nie na email: centrumsymetria@gmail.com
Krzysztof Borowiec – fizjoterapeuta