Od paru już lat Świetlica w Cikowicach oraz miejscowe koło gospodyń wiejskich organizuje w okresie Bożego Narodzenia Spotkanie Opłatkowe z tradycyjnymi jasełkami, co zostało zrealizowane w niedzielne popołudnie, 4 stycznia 2015 r. Wszystkim bardzo zależało, aby ten dzień był dniem szczególnym, wyjątkowym i niepowtarzalnym a stało się to za sprawą trzypokoleniowej grupy teatralnej, przygotowanej i reżyserowanej przez kierownika świetlicy – Elżbietę Miękina.
Rozpoczęte już w listopadzie pierwsze spotkania do planowanego przedsięwzięcia od samego początku odbywały się we wspaniałej, przyjacielskiej atmosferze. Początkowo teksty były czytane. Potem,… potem… w czasie dalszych prób na scenie trzeba było „popisywać” się nie tylko pamięciową znajomością tekstu ale i również odpowiednią gestykulacją oraz właściwym poruszaniem się na scenie. Te spotkania dostarczały wszystkim, biorącym udział w przygotowaniach ogromnie dużo radości, satysfakcji i humoru. To one pozwalały oderwać się od codzienności i zapomnieć choć na chwilę o „pędzącym” życiu a części aktorom przenieść się w krainę lat dziecięcych.
Najmłodsi aktorzy aniołki jak i pastuszkowie byli wspaniali i bardzo autentyczni. Role Marii, Józefa, Elżbiety, Joachima, Anny, Gospodarza pełne subtelności, powagi i piękna, zachwyciły publiczność, podobnie jak rola dostojnych Trzech Króli oraz pełnego ekspresji Heroda, dostojnej Herodowej i wytwornego Dworzanina. Klimat ciepła, serdeczności i otwartości na potrzeby drugiego człowieka wnosiła jasełkowa „Babcia” oraz humorystyczny Żydek, ciągnący za sobą upartego osiołka. Trochę trwogą i grozą powiało na scenie ze strony śmierci z kosą jak i batalionu tańczących diabełków, diabłów: Lucyfera „asystującego” Herodowi i I i II Boruty. Ostatnia odsłona – stajenka, pełna gości małych i dużych, witających i oddających pokłon – Objawienie Pańskie! Bo uzmysłowieniu tego faktu służyły od wieków Jasełka.
Występująca grupa dzieci, młodzież gimnazjalna, licealna, studencka a także osoby dorosłe (w sumie na scenie uczestniczyło 50 aktorów) wykazywały duże zdolności i umiejętności aktorskie, taneczne, wokalne. Sami aktorzy służyli pomocą techniczną, odpowiadali również za światła, nagłośnienie, oprawę muzyczną oraz dokumentację zdjęciową i filmową.
Występ został przyjęty z wielkim aplauzem. Zaczęły się podziękowania aktorom, reżyserowi, po czym przemówił gość specjalny pan wójt Gminy Bochnia Marek Bzdek, który serdecznie podziękował wszystkim za trud, za wspaniały występ a także przeżycia jakich mogli doświadczyć w związku z występem goście biorący udział w spotkaniu, a którzy chętnie opowiadają o niezwykłości tego wydarzenia. Niedzielna premiera tradycyjnych jasełek ściągnęła do domu kultury bardzo dużą publiczność, niemal całe rodziny. Był to Dzień Wielopokoleniowego Spotkania, dzień pełen radości, dzięki któremu wzmocniła się więź z całymi rodzinami. To Dzień serdecznych Spotkań z Drugim Człowiekiem… A Każde spotkanie z drugim człowiekiem jest CZYMŚ, co nas ubogaca.