12 lutego rozpocznie się ostatnia tura ferii zimowych. Na dwutygodniowy wypoczynek od zajęć edukacyjnych udadzą się dzieci i młodzież z pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego. Z myślą o podróżnych PKP Intercity przygotowało szeroką ofertę połączeń, zapewniając komfort i bezpieczeństwo w podróży.
Atrakcyjne połączenia z Małopolski
Mieszkańcy województwa małopolskiego mogą korzystać z wielu bezpośrednich pociągów do zimowej stolicy Polski. Na trasie Kraków – Zakopane do wyboru jest 5 połączeń dziennie, a najszybsze z nich, EIC Tatry, pokonuje ten odcinek w mniej niż 2,5 godziny. W Bieszczady, pasażerów zabierze TLK Bieszczady, ruszając z Krakowa i kończąc trasę w Zagórzu. Kraków i Jelenią Górę, skąd blisko w Karkonosze, łączy skład TLK Szczeliniec. Jeśli preferujemy łagodniejsze stoki Beskidu Sądeckiego, z Krakowa do Krynicy Zdroju docierają pociągi TLK Karpaty, TLK Małopolska oraz IC Malinowski. Chcący spędzić ferie nad morzem mamy do wyboru kilka pociągów dojeżdżających z Krakowa aż do Kołobrzegu, jak: IC Malczewski, IC Miechowita/Zamoyski, TLK Ustronie i TLK Lubomirski czy też połączenie realizowane składem Pendolino. Mieszkańcy małopolski mogą również na ferie obrać liczne kierunki zagraniczne. IC Odra pojedzie z Krakowa do Berlina, IC Danubius umożliwia zaś wygodną podróż do Wiednia. Natomiast skład IC Chopin przez Kraków w wydłużonej relacji dojeżdża do Monachium. Po drodze zatrzymując się, m. in. w Ostrawie, Wiedniu i Salzburgu. IC Chopin, oprócz grupy wagonów do Monachium, prowadzi również grupę wagonów do Pragi przełączaną w Bohuminie oraz grupę wagonów do Budapesztu, która przełączana jest w Breclaviu.
Oferty promocyjne i ulgi ustawowe w PKP Intercity
Planując podróż na ferie należy pamiętać o ofercie promocyjnej PKP Intercity. Możemy skorzystać między innymi z oferty Taniej z Bliskimi, która jest dostępna dla podróży pociągami TLK i IC. Aby pobrać bilet z wybraną ofertą wystarczy podróżować w grupie od 2 do 6 osób a bilet zakupić najpóźniej na 3 dni przed planowanym terminem przejazdu – wszyscy jej członkowie otrzymują wtedy 30% zniżki od bazowych cen biletów. Oferta łączy się z ulgami ustawowymi, dzięki czemu osoby do nich uprawnione mogą podróżować jeszcze taniej.
Promocyjna oferta dostępna jest także na połączenia ekspresowe EIC i EIP. Podróżując w grupie od 2 do 5 osób, wśród których jest dziecko, które nie ukończyło 16 lat, warto skorzystać z Biletu Rodzinnego. W ramach oferty PKP Intercity przygotowanej dla rodzin, wszystkim członkom grupy przysługuje 30% zniżki od bazowej ceny biletu.
We wszystkich pociągach PKP Intercity w relacjach krajowych można korzystać z Karty Dużej Rodziny, która daje 30-procentowy rabat podczas wspólnej podróży co najmniej 2 osób posiadających Kartę Dużej Rodziny (bez względu na przynależność rodzinną). Dodatkowo Bilet Seniora uprawnia każdego, kto ukończył 60 lat do zniżki w wysokości 30% na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty.
Podróżując z dziećmi warto pamiętać o tym, że dzieci, które nie ukończyły 4. roku życia, podróżują z PKP Intercity za darmo w wagonach 2. klasy. Wystarczy pobrać dla nich bilet uprawniający do bezpłatnego przejazdu. Starszym dzieciom i młodzieży szkolnej przysługuje ustawowa ulga w wysokości 37% – na podstawie legitymacji szkolnej. Również studenci mają prawo do ulgi ustawowej, dzięki niej z ważną legitymacją studencką w pociągach PKP Intercity każdej relacji krajowej pojadą taniej aż o 51%. Emeryci i renciści mają także prawo do dwóch przejazdów z ulgą ustawową 37% w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów w komunikacji krajowej.